W sprawę zamieszanych jest 9 osób, a dwie z nich zostały zatrzymane przez gołdapskich funkcjonariuszy straży granicznej. Zorganizowana grupa przestępcza od września do listopada ubiegłego roku działając na terenie województw: podlaskiego, wielkopolskiego oraz zachodniopomorskiego, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej organizowała cudzoziemcom nielegalne przekraczanie granicy państwowej z Białorusi do Polski. Cudzoziemcy z kraju pochodzenia poprzez Mińsk mieli zorganizowany przejazd w rejon granicy polsko-białoruskiej, a potem do Niemiec. Zamieszani w nielegalny biznes używali do przerzutu nielegalnych migrantów samochodów dostawczych z wypożyczalni. Wynajmowali również kierowców, którym za kurs z Podlasia do Niemiec płacili 4 tys. zł. Natomiast od cudzoziemców za zorganizowany przerzut z ich kraju do jednego z państw w Europie pobierali opłatę w wysokości od 10 tys. do 13 tys. dolarów.

Zorganizowana grupa przestępcza dokonała przerzutu przez zieloną granicę około 60 obywateli państw trzecich, z czego przeważającą liczbę stanowili obywatele Iraku.

W ramach prowadzonego śledztwa przez funkcjonariuszy z PSG w Gołdapi, we wrześniu br. w Prokuraturze Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zatrzymani usłyszeli zarzuty.

20-latka z powiatu krotoszyńskiego oraz 31-latek z powiatu białogardzkiego odpowiedzą za udział w organizowaniu nielegalnej migracji, w tym dodatkowo za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec zatrzymanych zastosowano środki wolnościowe w postaci poręczenia majątkowego w łącznej kwocie ponad 700 tys. zł, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.

Łącznie organy ścigania do sprawy zatrzymały 9 osób, z czego 5 skazanych jest prawomocnymi wyrokami. 28 października prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Kaliszu wobec kolejnych 4 osób, zamieszanych w przemyt ludzi, w tym 20-latki z powiatu krotoszyńskiego oraz 31-letniego mieszkańca powiatu białogardzkiego.

WMOSG

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!