Dawno, dawno temu... A może wcale nie tak dawno? Sami sprawdźcie!
GOŁDAP PRZED LATY. Przez trzy dni na malowniczych trasach wokół Gołdapi toczyli boje o mistrzostwo IV Spartakiady Gołdapi najlepsi młodzi kolarze z całego kraju. Zmierzyli się w jeździe indywidualnej na czas i 100-kilometrowym wyścigu ze startu wspólnego (o wynikach poszczególnych konkurencji informowaliśmy w bieżących sprawozdaniach).
GOŁDAP PRZED LATY. ZACZNIJMY od metryki: 28 tysięcy mieszkańców w powiecie, 10 tysięcy w stolicy regionu – Gołdapi – wypucowanym do glancu, zadbanym miasteczku. Typową wizytówką tutejszego obyczaju będzie chyba miejscowy hotel kategorii trzeciej, w którym stopień zużycia wody, mydła, IXI i pasty bije na głowę niejedną kategorię pierwszą.
GOŁDAP PRZED LATY. Kiedy zjawią się w ośrodku pierwsi turyści? Na pewno jeszcze nie w tym roku, ani chyba w następnym. Ale jak wynika z informacji naczelnika Urzędu Powiatowego - Juliana Ślarzyńskiego, cała baza turystyczna nad jeziorem Gołdap będzie gotowa już w 1976 r. Obecnie zaś prowadzone są rozmowy z Polskimi Uzdrowiskami i jest pewne, że obok obiektów turystycznych powstaną – i to w niedalekiej przyszłości – domy sanatoryjne.
W poszukiwaniu tej dziwnej przygody wybrałem się na prawie najdalszą północ w granicach kraju; „prawie”, bo cokolwiek dalej leży Kępa Swarzewska, ja zaś jechałem na Suwalszczyznę. Przygoda skromna, powiedzmy to od razu, nie każdemu imponuje – ot, włóczenie się z plecakiem pośród lasów, łąk i po obszarach, dla których najwłaściwszym określeniem będzie słowo „pustkowie”.
KRAJ/GOŁDAP. Jeden z czytelników podesłał dziś redakcji adres bardzo ciekawej strony. Zainteresuje on zapewne osoby lubiące poznawać historię naszego miasta i powiatu.
GOŁDAP. Bardzo ciekawą audycję radiową Janiny Raczkowskiej z cyklu „Twarz miasta” opublikował dziś na swoim kanale YouTube Jan Racis.
GOŁDAP PRZED LATY. Przedstawiamy państwu „Sprawozdanie z pobytu delegacji Klubu Poselskiego PZPR w Kombinacie PGR Gołdap w dniu 13-14 października 1989 r.".
GOŁDAP. Zapraszamy do obejrzenia filmu Jana Racisa pt. „Otwarcie Osiedlowego Domu Kultury w Gołdapi". Wydarzenie miało miejsce 3 marca 1984 roku.
W piątkowy wieczór, 29 listopada w naszej szkole odbyły się tradycyjne andrzejki. Uczniowie z klas IV-VI oraz klas gimnazjalnych, pod czujnym okiem wychowawców, bawili się przy dźwiękach ulubionych przebojów. Nie mogło obyć się bez wróżb i konkursów.
Przyjechać by tu zimą, taką jak teraz –nie za mroźną i nie za śnieżną. Na tydzień, ewentualnie dwa. Do hoteliku ciepłego z restauracją na dole i kawiarnią na wieczorne ploty. Dzień cały - deski do nóg i z góry na dół; z dołu już chodzi wyciąg. Albo inne góry, gdzieś w łańcuchu szeskim, w głuszy bez techniki i wyjeżdżonych tras, albo łazęga po oszronionych lasach nad brzegiem jezior w poszukiwaniu tropów. Przyjemny może być taki urlop, prawda?
Sensacją ostatnich narciarskich zawodów w Wiśle było zwycięstwo w biegu na 5000 m juniorek z Gołdapi. Irena Kolankiewicz i jej koleżanki z klubu MZKB Gołdap Renata Stechnij i Mirosława Boksz zdecydowanie pokonały swoje rywalki.
Niedźwiedzie Bagno, Wilcze Bagno, Lisia Góra Pstrążny Rów... Czy wiecie gdzie to jest? Zapraszamy więc na północny kraniec województwa białostockiego, do powiatu gołdapskiego. Rozciąga się tu Puszcza Romincka. Piękne, stare lasy, dzikie bagna, malownicze strugi o czystej wodzie, wilki, łosie, jenoty oraz prawie zupełny brak turystów to walory, które nie wszędzie można spotkać.
Komisja Młodzieżowa i Komisja Turystyki Pieszej Oddziału PTT-K w Gołdapi od lat wykazują ożywioną działalność, szczególnie wśród młodzieży szkolnej. Na terenie miasta istnieją cztery szkolne koła PTT-K, skupiające około 200 członków. Jedną z najbardziej atrakcyjnych i godnych polecenia form działalności obu komisji jest bez wątpienia organizacja niedzielnego wypoczynku młodzieży. Co pewien czas organizowane są niedzielne rajdy piesze po Pojezierzu Suwalskim, w których często bierze udział również młodzież pracująca i dorośli, szczególnie nauczyciele.
Szkoła Podstawowa nr 3 im. T. Kościuszki w Gołdapi jest jedyną w północnej części kraju, która rozpoczęła rok szkolny z dwiema sportowymi klasami narciarstwa nizinnego. Dziewczęta i chłopcy realizują program wychowania fizycznego w klasie piątej w wymiarze ośmiu, a uczniowie klasy szóstej – dziesięciu godzin tygodniowo. Nad młodymi biegaczami objął patronat Instytut Sportu AWF w Warszawie. Jego magistranci przeprowadzili sprawdziany wytrzymałości i ogólnej sprawności.
Za osiem lat zakończy się w kraju wdrażanie dziesięcioletniej szkoły średniej. Już dziś przygotowujemy się do rekonstrukcji sieci szkół – mówi dyrektor miejsko-gminny szkół w Gołdapi – mgr Paweł Sulik. W strukturze zreformowanej szkoły będą zachowane placówki ośmio- sześcio- oraz 1-3 klasowe. Zleca się remonty i adaptacje budynków, by zapewnić optymalne warunki pracy.
Józef Mucharski ma 82 lata, a czuje się o kilkanaście przynajmniej lat młodszy. Dobrą kondycję fizyczną – wyznaje – zawdzięcza czynnemu życiu. Nie potrafi, jak jego rówieśnicy, siedzieć bezczynnie w domu. Mowy nie ma, żeby kiedykolwiek położył się na popołudniową drzemkę, od lenistwa od razu by się rozchorował. Organizm – mówi – wymaga ruchu. W wolnej chwili dobrze jest pójść do lasu, powiosłować łódką, pospacerować z wnukiem po parku. Dziadek ma własną łódeczkę i gdyby nie to, że Damianek dzisiaj gorączkuje, na pewno byłby z wnukiem nad jeziorem.
Z okazji 30-lecia powołania ORMO w Gołdapi odbyła się miejsko-gminna akademia. W trakcie akademii, której przewodniczył naczelnik Urzędu Miasta, Zenobiusz Borawski wyróżnieni zostali: Włodzimierz Chrystowski brązowym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju", Tadeusz Kalinowski brązową odznaką „Za Zasługi w Obronie Porządku Publicznego", Stanisław Sakowicz brązową odznaką „W Służbie Narodu".
„W konflikcie miedzy władzą a ludem rację ma zawsze lud. Jan Paweł II" - tymi słowami zaczynają się dwa biuletyny strajkowe z Rominckiego Kombinatu Rolnego, na jakie natrafiłem przeglądając domowe archiwa. Jeden jest z 15 września (nr 10), drugi 8 października 1989 roku (nr 17). Coś, co dzisiaj byłoby publikowane w Internecie, wówczas było rozprowadzane za pośrednictwem druku. Zapraszamy do lektury.
Zapraszamy do obejrzenia archiwalnego filmu, do którego zdjęcia wykonali Jan Racis i Bogdan Danilewicz. Przedstawia on zajęcia dziecięcej sekcji fotograficznej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gołdapi w 1991 roku.
Dwa nowe filmy opublikował Jan Racis na swoim profilu na serwisie Youtube. Oba pokazują Gołdap i życie jej mieszkańców w 1991 roku. Zapraszamy do ich obejrzenia.
Pan Jan Racis na swoim profilu w serwisie YouTube umieścił dziś kolejny film związany z naszym miastem. Tym razem możemy obejrzeć relację z wystawy twórczości ludowej, która miała miejsce w 1991 roku w Gołdapi.
Strona 1 z 3