Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski przewodniczył dziś posiedzeniu zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie administracji i służb województwa warmińsko-mazurskiego do działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa wypoczynku w okresie letnich wakacji 2011.

- W tym roku spodziewamy się większej liczby turystów, którzy będą wypoczywali na Warmii i Mazurach - twierdzi Marian Podziewski. - Wiele osób zrezygnowało z wczasów nad Morzem Śródziemnym ze względu na panującą tam sytuację, a zachęcone m.in. akcją Mazury Cud Natury zdecydowało się wybrać właśnie nasz region. O zwiększonej licznie turystów mówią już m.in. hotelarze i właściciele gospodarstw agroturystycznych. Dobra koordynacja pracy między służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo wypoczywających na Warmii i Mazurach daje pewność , że wszyscy turyści będą zadowoleni z pobytu w naszym regionie. W tym roku również przekażemy dzieciom i młodzieży oraz wypoczywającym na Warmii i Mazurach kilka tysięcy folderów o bezpiecznym zachowaniu podczas wakacji. Jeśli również z rozsądkiem turyści będą wypoczywać to mogą mieć pewność, że bezpiecznie wrócą z urlopu do swoich domów.

Co roku na Warmii i Mazurach przebywa w prawie 800 placówkach ok. 60 tysięcy dzieci i młodzieży. W sumie podczas wakacji w naszym regionie przebywa ok. 2,5 mln osób. Dlatego tak ważne jest by ich wypoczynek był bezpieczny.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

 

Na stronach Wojewódzkiej inspekcji Sanitarnej można będzie sprawdzić stan 214 kąpielisk. W związku z tym, że rośnie również w naszym województwie liczba basenów, inspektorzy sanitarni będą również je kontrolować. Szczególną uwagę zwracać będą również na stan sanitarny dworców PKP i PKS, które są pierwszą wizytówką odwiedzanej przez turystów miejscowości.

Na Wielkich Jeziorach Mazurskich działać będzie - jak co roku - system powiadamiania ratunkowego oraz telefon ratunkowy 601-100-100. Na prośbę żeglarzy zostaną powiększone świetlne tablice pogodowe i oznaczone zostanie 70 bojami największe Jezioro Śniardwy. Nad bezpieczeństwem turystów nad Wielkimi Jeziorami czuwać będzie prawie 100 ratowników. Od 1 czerwca uruchomione zostaną 4 karetki wodne. A ratownicy z Mazurskiego WOPR dysponować będą 15 łodziami ratowniczymi.

W wielu odwiedzanych przez turystów miejscowościach Warmii i Mazur, w których nie ma stałych posterunków policji w sezonie zorganizowane zostaną policyjne placówki sezonowe. Porządku na jeziorach Warmii i Mazur strzec będzie w sezonie ponad trzydziestu dodatkowych policjantów. Przed wakacjami policjanci zorganizują w szkołach lekcje dotyczące zagrożeń, na które narażeni są najczęściej młodzi ludzie podczas wakacji. W szczególny sposób będą także nadzorować dworce, kontrolować autokary, obozy i biwaki.

Strażacy będą kontrolować przestrzeganie przepisów przeciw pożarowych w obiektach wypoczynkowych. Warmińsko-mazurscy strażacy dysponują 10 Specjalnymi Grupami Ratowniczo-Wodno-Nurkowymi.

Warmińsko-Mazurska Straż Graniczna będzie szczególnie kontrolować stan techniczny pojazdów oraz kierowców przewożących dzieci i młodzież przez przejścia graniczne oraz prowadzić wspólnie z Kuratorium Oświaty pogadanki z dziećmi przebywającymi w strefie nadgranicznej.

Wszystkie służby wojewody będą jak co roku prowadzić także akcje edukacyjne na temat bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży przebywających na wakacjach w naszym województwie.

Kuratorium Oświaty w Olsztynie w trosce o bezpieczeństwo dzieci oraz udany wypoczynek na koloniach i obozach, zwraca uwagę na konieczność sprawdzenia organizatorów tych imprez, w szczególności podmiotów nieznanych lub budzących jakiekolwiek wątpliwości. Kuratorium Oświaty w Olsztynie prowadzi rejestr placówek zorganizowanych w województwie warmińsko-mazurskim. Można w nim sprawdzić, czy organizator dopełnił obowiązku zgłoszenia placówki. Informacje dotyczące placówek zarejestrowanych można uzyskać pod adresem: www.ko.olsztyn.pl w zakładce wypoczynek i turystyka.

Udział w dzisiejszym spotkaniu wzięli m.in. przedstawiciel kuratora oświaty, komendanci wojewódzcy PSP i Policji w Olsztynie, oraz dyrektorzy Wydziałów: Polityki Społecznej, Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego, Warmińsko-Mazurskiego Centrum Zdrowia Publicznego oraz Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, wojewódzki Lekarz weterynarii , wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego, Mazurski WOPR, Mazurska Służba Ratownicza oraz przedstawiciel Straży Granicznej.