Rozliczając się z podatku dochodowego za 2010 rok można, tak jak w roku ubiegłym, złożyć swoje zeznanie PIT drogą elektroniczną, korzystając z systemu e-Deklaracje. Nie ma potrzeby korzystania przy tym z podpisu kwalifikowanego.

Interaktywny formularz, za pomocą którego można wypełnić i wysłać swoje zeznanie podatkowe, należy pobrać ze strony www.e-deklaracje.gov.pl Na stronie tej, znajduje się również szczegółowa instrukcja, jak to zrobić.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

 

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje związane ze składaniem deklaracji podatkowych za 2010 rok drogą elektroniczną:

  1. Usługa adresowana jest do podatników składających dziewięć następujących rodzajów zeznań rocznych: PIT-16, PIT-16a, PIT-19a, PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Dotyczy to również osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem. Ważne! Od tego roku małżonkowie, którzy chcą wspólnie rozliczyć się z fiskusem za 2010 rok, nie muszą już składać dodatkowego upoważnienia do podpisywania deklaracji (w poprzednich latach takie upoważnienie, złożone w urzędzie w formie papierowej, było wymagane). Wystarczy, że małżonek składający w formie elektronicznej wspólne zeznanie roczne, podpisze się sam.
  2. Ministerstwo Finansów, chcąc zapewnić bezpieczeństwo świadczonej usługi, wprowadziło bezpłatny podpis elektroniczny, oparty na unikatowych cechach podatnika: imię, nazwisko, data urodzenia, NIP, PESEL oraz kwota przychodu określona w zeznaniu rocznym lub rozliczeniu podatnika złożonym za 2009 rok.
  3. Podatnicy mogą złożyć zeznanie drogą elektroniczną do 2 maja 2011 roku, ale warto pamiętać, żeby ze złożeniem zeznania przez internet nie czekać do ostatniej chwili, ponieważ wiąże się to z ryzykiem nie otrzymania urzędowego poświadczenia odbioru na czas. Może się tak zdarzyć w przypadku wystąpienia błędów, np. po wpisaniu błędnej kwoty przychodu z ubiegłorocznego zeznania. W takiej sytuacji zeznanie zostanie złożone po terminie. Dlatego namawiamy do jak najszybszego skorzystania z drogi elektronicznej komunikacji z urzędem.
  4. Dowodem i potwierdzeniem terminu złożenia zeznania jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które każdy użytkownik systemu może sobie sam wydrukować, w momencie, kiedy jego zeznanie zostanie poprawnie zarejestrowane w systemie. Posłuży do tego numer referencyjny, który wyświetli się podatnikowi w chwili składania zeznania.
  5. Nowością w rozliczeniach za 2010 rok, jest możliwość dokonania korekty zeznania również drogą elektroniczną (do tej pory należało to zrobić w formie papierowej). Należy pamiętać, żeby w przesyłanym formularzu zaznaczyć, że chodzi o korektę zeznania rocznego.
  6. Do Państwa dyspozycji są pracownicy pomocy technicznej systemu e-Deklaracje, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8.15 - 16.15, pod nr tel. 22 694-49-74 oraz adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Białymstoku