W 11 warmińsko-mazurskich gminach, w tym w Gołdapi, realizowany jest program rozbudowy infrastruktury wodno-ściekowej pod nazwą „Masterplan dla Wielkich Jezior Mazurskich". Dzięki środkom pozyskanym przez naszą gminę udało się między innymi położyć kanalizację w mieście w dzielnicy uzdrowiskowej oraz w podgołdapskich wsiach. Po przeprowadzeniu przetargów na wykonanie poszczególnych projektów okazało się, że ich ceny były znacznie niższe niż założono. W ten sposób w „Masterplanie" zostały wolne środki.
- Zarząd województwa zaakceptował pomysł gminy Gołdap na rozbudowę i przebudowę lokalnej stacji wodociągowej i postanowił go dofinansować z zaoszczędzonych pieniędzy - informuje Jarosław Słoma, członek zarządu województwa. - Decyzja zarządu oznacza też zgodę na podpisanie preumowy z gminą Gołdap, określającej zasady dofinansowania inwestycji.
Gołdapski projekt opiewa na 6,888mln złotych. Z funduszy unijnych gmina może uzyskać dofinansowanie w wysokości 5,51mln złotych. Projekt zakłada m.in. wybudowanie hali filtrów, stacji uzdatniania wody, zwiększenie wydajności stacji pomp. Prace mają być realizowane od września 2010 do grudnia 2012.
- Przyznanie środków na to przedsięwzięcie było możliwe, gdyż gmina Gołdap szybko realizuje swój pierwszy projekt w ramach „Masterplanu" - dodaje Jarosław Słoma. - Koordynator programu, Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku, wybierając do realizacji rezerwowy projekt, który zostanie wykonany z zaoszczędzonych pieniędzy, wskazał właśnie na propozycję samorządu Gołdapi.
Prace związane z rozbudową i przebudową stacji wodociągowej mają być realizowane od września 2010 do grudnia 2012. Stosowne umowy gmina Gołdap ma podpisać już wkrótce.