Współpraca Gołdapi z rosyjskim Gusiewem kwitnie na każdym kroku. Zaprzyjaźnione instytucje wspierają się w różnego rodzaju spotkaniach i imprezach. 29 maja u naszych sąsiadów odbywały się Dni Gusiewa, podczas których swoje umiejętności zaprezentowała między innymi młodzież z Domu Kultury w Gołdapi.

Impreza podzielona była na 2 bloki kulturowe, odbywające się równocześnie w dwóch atrakcyjnych częściach miasta. Pierwszy przeznaczony był dla najmłodszych, którzy bawili się w różnego rodzaju konkursach. Nie brakowało tańców integracyjnych i zabaw prowadzonych przez trzech rozśpiewanych i uśmiechniętych clownów, którzy prowadzili całą imprezę. Na scenie można było zobaczyć Cyrk z Czerniachowska, bawiący dowcipami clownów, iluzją, jazdą na monocyklach, tańcem oraz skokami na linach i skakankach. Przed publicznością wystąpiła również grupa cyrkowa „Happy" z Grabowa, działająca pod skrzydłami gołdapskiego Domu Kultury. Młodzi artyści zaprezentowali układ taneczny z wykorzystaniem poi i kijów oraz pokaz puszczania ogromnych baniek mydlanych. Następnie grupa uczyła publiczność puszczania baniek i kręcenia pojami.

Drugi blok Dni Gusiewa obejmował szereg występów wokalnych i tanecznych artystów rosyjskich, litewskich i polskich. Nasz kraj reprezentowała grupa „Lets Dance". Dużą atrakcją był pokaz akrobacji rowerowych w wykonaniu młodzieży z Gusiewa. Widzom zapierało dech w piersiach podczas skoków rowerowych nad ludźmi. W parku miejskim podziwiano zaś wspaniałe wystawy rękodzieła, min. rzeźba, garncarstwo, malarstwo, ozdoby ludowe. Zainteresowani mogli w każdej chwili je zakupić.


fot. K.S.