W ubiegły piątek na Politechnice Warszawskiej odbyła się konferencja pn. „Szkoły dla Ekorozwoju 2010". W jej trakcie uhonorowane zostały szkoły, które wyróżniają się działaniami na rzecz zrównoważonego rozwoju w praktyce, edukują i współpracują ze społecznościami lokalnymi i monitorują swoje oddziaływanie na środowisko. Już blisko 200 szkół w Polsce działa w taki sposób i zachęca kolejne placówki oraz mieszkańców. Konferencja była okazją do uhonorowania najaktywniejszych szkół oraz wymiany doświadczeń i dyskusji nt. działań w zakresie edukacji ekologicznej i możliwości zmniejszenia emisji CO2.

Zaszczytne wyróżnienie i certyfikat Zielona Flaga 2009/2010 otrzymała Szkoła Podstawowa w Pogorzeli. Certyfikat wręczyli: dyrektor Fundacji Partnerstwo dla Środowiska Rafał Serafin, Agata Goździk z Ministerstwa Środowiska i Danuta Pusek z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W konferencji wzięło udział ponad 200 osób. Byli to głównie liderzy działań lokalnych ze szkół, regionalni i międzynarodowi partnerzy programu, przedstawiciele krajowych instytucji oświatowych, członkowie kapituły programu „Szkoły dla Ekorozwoju" oraz przedstawiciele biznesu i krajowych instytucji partnerskich (m.in. przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, NFOŚiGW, firmy Toyota, Cadbury, kuratorów oświaty). Gościem specjalnym konferencji był dyrektor szkoły rolniczej (Collège Professionnel Agricole Laberthonnière) z Burkina Faso oraz Doreen Azzopardi z Malty.

Warto dodać, że województwo warmińsko-mazurskie otrzymało 46 certyfikatów Zielonej Flagi. Drugą placówką w naszym powiecie, która go otrzymała, jest Szkoła Podstawowa w Dubeninkach.


fot. archiuwum SP Pogorzel