W województwie warmińsko-mazurskim od niedawna jest drugie już uzdrowisko, gdzie można korzystać z naturalnych czynników leczniczych oraz zabiegów rehabilitacyjnych w celu leczenia chorób przewlekłych i profilaktyki. Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ właśnie podpisał umowę z nowym uzdrowiskiem w Lidzbarku Warmińskim.
Sanatorium w Lidzbarku Warmińskim to drugie takie miejsce, po gołdapskiej placówce uzdrowiskowej, gdzie można korzystać z leczenia uzdrowiskowego finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Fundusz pokrywa w całości koszty opieki medycznej, zabiegów leczniczych i fizjoterapeutycznych.
W uzdrowisku w Lidzbarku Warmińskim kuracjusze korzystają z fizykoterapii, zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych dotyczących następujących chorób i schorzeń: choroby układu krążenia, choroby układu narządów ruchu, zaburzenia neurologiczne i zaburzenia przemiany materii.
W naszym regionie najkrócej czeka się na przydzielenie terminu w uzdrowisku. Aktualny czas oczekiwania na leczenie uzdrowiskowe wynosi 3 miesiące, a nawet krócej.
80 procent naszych pacjentów kierowanych na leczenie uzdrowiskowe cierpi na choroby narządu ruchu, głównie reumatologiczne. Skierowania są także wystawiane m.in. z powodu chorób kardiologicznych i nadciśnienia, chorób górnych i dolnych dróg oddechowych oraz schorzeń neurologicznych.
W 2025 roku z leczenia w sanatorium skorzystało prawie 10 tysięcy pacjentów dorosłych i 70 dzieci z naszego regionu. Z kolei z poszpitalnego leczenia uzdrowiskowego skorzystało ponad tysiącosób.
Kto może wystawić skierowanie na leczenie uzdrowiskowe
Na leczenie uzdrowiskowe finansowane przez NFZ może skierować każdy lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, w tym lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Skierowania na leczenie uzdrowiskowe są wystawiane w formie elektronicznej. E-skierowanie lekarz wystawia przy pomocy specjalnego elektronicznego systemu i od razu wpływa ono automatycznie do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. Pacjent nie musi pilnować terminów i przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału.
Tradycja leczenia uzdrowiskowego
Leczenie uzdrowiskowe ma bardzo długą tradycję. Leczniczy wpływ kąpieli wodnych na ustrój człowieka znany był w starożytnej Grecji jeszcze przed Hipokratesem. Natomiast Rzymianie cenili sobie bardzo spotkania towarzyskie w łaźniach a damy z bogatych rodów kąpały się w oślim mleku dla poprawienia swojej urody. Historia polskich uzdrowisk sięga XII wieku. Królowa Jadwiga leczyła się w Busku, Marysieńka Sobieska w Cieplicach, a król Jan Kazimierz w Dusznikach. Z leczenia uzdrowiskowego korzystało też bardzo wielu sławnych Polaków. Fryderyk Chopin bywał w Dusznikach, zaś Ignacy Paderewski i Bolesław Prus
w Nałęczowie.
✍️ Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa WMOW NFZ
19 marca w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej odbyła się uroczystość ślubowania nowych funkcjonariuszy. Wręczono również akty mianowania na pierwszy stopień w korpusie chorążych.
Pierwsze wypłaty dostaną seniorzy już 1 kwietnia, kolejne, których standardowy termin przelewu przypada na 6 kwietnia, czyli w świąteczny poniedziałek, zostaną wypłacone jeszcze przed Wielkanocą. Nie wszystkie wypłaty będą miały taką samą wysokość.
Współpraca między Izbą Administracji Skarbowej w Olsztynie a Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Straży Granicznej w roku 2025 została pozytywnie oceniona.
W Kętrzynie odbyła się roczna odprawa służbowa kadry Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Przewodniczył jej komendant WMOSG gen. bryg. SG Daniel Wojtaszkiewicz.
Rosjanin żebrał m.in. w Gołdapi. Nie robił tego dla siebie. Przez lata był wykorzystywany przez Mołdawianina.
Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał umowę z nowym uzdrowiskiem w Lidzbarku Warmińskim. Po gołdapskim to drugie uzdrowisko w naszym województwie.
Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 6 osób zamieszanych w handel kradzionymi samochodami.
Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego ogłosił kolejną edycję konkursu "Małe Granty Sołeckie Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego".
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi wydali decyzję o zobowiązaniu do powrotu 43-letniemu Ukraińcowi.
Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Gołdapi ujawnili nielegalne wyroby tytoniowe o szacunkowej wartości 72 tysięcy złotych. Do zdarzenia doszło 12 stycznia w jednym z mieszkań na terenie powiatu ełckiego.