24 marca obchodzimy Światowy Dzień Gruźlicy - choroby zakaźnej, która nadal stanowi poważne zagrożenie zdrowotne na całym świecie. Z tej okazji Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o znaczeniu profilaktyki i wczesnego wykrywania gruźlicy.

Gruźlica to choroba bakteryjna wywoływana przez mycobacterium tuberculosis. Najczęściej atakuje płuca, ale może także zajmować inne narządy. Do głównych objawów gruźlicy należą: przewlekły kaszel (utrzymujący się dłużej niż trzy tygodnie), krwioplucie, osłabienie, utrata masy ciała, nocne poty i stan podgorączkowy. Choroba przenoszona jest drogą kropelkową poprzez kaszel, kichanie czy kontakt z zakażoną osobą.

Gruźlica jest chorobą, która cały czas jest obecna w naszym społeczeństwie. W 2024 roku na Warmii i Mazurach z powodu gruźlicy układu oddechowego leczono 229 pacjentów, a z powodu innej postaci gruźlicy 21.

Zapobieganie gruźlicy obejmuje m.in. szczepienia (szczepionka BCG podawana noworodkom), zdrowy tryb życia oraz wczesne wykrywanie zakażenia u osób z grup ryzyka. W Polsce realizowany jest także Program profilaktyki gruźlicy realizowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, który obejmuje m.in. edukację zdrowotną oraz badania przesiewowe dla osób narażonych na zakażenie, takich jak członkowie rodzin chorych czy osoby przebywające w zbiorowiskach. Program jest bezpłatny i dostępny w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

W minionym roku z Programu profilaktyki gruźlicy skorzystało w naszym regionie 24253 pacjentów.

Adresaci programu

Osoby dorosłe, zadeklarowane do pielęgniarki POZ, nie posiadające w dotychczasowym wywiadzie rozpoznanej gruźlicy, w tym w szczególności:

  • osoby, które miały bezpośredni kontakt z chorymi na gruźlicę
  • osoby, u których stwierdza się przynajmniej jedną z następujących okoliczności usposabiających: bezrobotny, niepełnosprawny, obciążony długotrwałą chorobą, uzależniony od substancji psychoaktywnych.

Przy ocenie wieku należy brać pod uwagę jedynie rok urodzenia.

Świadczenia wykonywane w ramach programu

  • przeprowadzenie wywiadu w kierunku gruźlicy wraz z wypełnieniem ankiety,
  • edukacja zdrowotna
  • w przypadku świadczeniobiorców z grupy największego ryzyka zachorowania poinformowanie o konieczności zgłoszenia się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej

Wczesna diagnoza i skuteczne leczenie mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się gruźlicy. Zadbajmy o swoje zdrowie i korzystajmy z dostępnych programów profilaktycznych.

Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w zakładce Pacjent/Programy profilaktyczne.

✍️ Warmińsko-Mazurski OW NFZ

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.