Emeryci i renciści otrzymają listy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W kopertach znajdą się dwie informacje: na temat marcowej waloryzacji oraz trzynastych emerytur.

Wszyscy seniorzy otrzymali swoje świadczenia po marcowej waloryzacji, która wyniosła 12,12%. Zakończyła się także wypłata tegorocznych trzynastek. W tym roku taka dodatkowa wypłata była wyższa i wynosiła 1780,96zł brutto. Trzynastka trafiła do wszystkich osób, które na dzień 31 marca br. miały prawo do wypłaty renty, emerytury albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

ZUS rozpoczął wysyłkę listów do seniorów. W najbliższym czasie emeryci i renciści w jednej kopercie otrzymają dwie ważne decyzje z ZUS. Będzie to decyzja waloryzacyjna oraz decyzja o przyznaniu trzynastki. W pierwszej decyzji podana zostanie kwota świadczenia po marcowej waloryzacji, a także kwota pobranej składki oraz zaliczki na podatek dochodowy. Co ważne, będzie też wysokość emerytury na rękę. ZUS jest zobowiązany przepisami prawa do tego, aby taką informację przekazać świadczeniobiorcom. Wyśle łącznie ponad 8 milionów listów. Akcja zakończy się w drugiej połowie maja.

Trzynastki trafiły w sumie do ponad 8,5 miliona osób. Przeznaczono na ten cel 15,1 miliarda złotych brutto. Trzynastka przysługiwała w wysokości najniższej emerytury. Aby ją otrzymać, nie trzeba było składać wniosku, ZUS przyznał ją automatycznie.

✍️ na podst. komunikatu ZUS

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.