Zapisują się do lekarza i nie przychodzą. NFZ wysyła miliony SMS-ów z przypomnieniem o wizycie.

W 2023 roku Narodowy Fundusz Zdrowia wysłał blisko 12 milionów SMS-ów z przypomnieniem o wizycie do specjalisty, badaniu czy hospitalizacji. Usługa jest realizowana dla pacjentów z całej Polski. Powiadomienie na telefon ma zmniejszyć skalę nieodwołanych wizyt. W 2023 roku przepadło prawie 1,3 miliona wizyt na NFZ.

Przypomnienia wysyłane przez NFZ dotyczą wizyt pierwszorazowych z 40 świadczeń m.in.: kardiologii, ortopedii, operacji jaskry, endoprotezoplastyki, gastroskopii, kolonoskopii, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.

Na cztery dni przed umówioną wizytą lub badaniem pacjent otrzymuje SMS z informacją o świadczeniu, terminie wizyty i numerze telefonu, pod który może zadzwonić, aby wizytę odwołać.

- Jeżeli wiemy, że nie będziemy mogli stawić się na umówionym badaniu lub wizycie, warto powiadomić o tym placówkę. Zgłoszenie tego faktu z wyprzedzeniem umożliwia skorzystanie z badania lub wizyty innemu pacjentowi. Nieodwołana wizyta to stracona szansa na zdrowie dla innego pacjenta – tłumaczy Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Warunkiem otrzymania przypomnienia z NFZ jest poprawne podanie swojego numeru telefonu podczas rejestracji.

Skala nieodwołanych wizyt jest znacząca.

- W zeszłym roku na Warmii i Mazurach najwięcej, bo ponad 12 tys. przypadków nieodwołanych wizyt dotyczyło świadczeń z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, ponad 8 tys. z fizjoterapii ambulatoryjnej, 5 tys. z zakresu kardiologii i 3 tys. z endokrynologii - podkreśla Magdalena Mil.

Pacjenci nie stawiają się również na umówione badania. Na rezonans magnetyczny nie zgłosiło się 1267 pacjentów, na tomografię komputerową 1028, na gastroskopię 944, a na kolonoskopię 843.

Problem dotyczy również wyznaczonych operacji. Na umówiony zabieg w zakresie gruczołu krokowego nie stawiło się 50 pacjentów, na endoprotezoplastykę stawu kolanowego 45, a stawu biodrowego 32.

Nieodwołanie wizyty wpływa na dłuższe oczekiwanie do lekarza, dlatego tak ważne jest informowanie o swojej nieobecności. Dzięki odwołaniu wizyty termin nie przepadnie, bo szansę na skorzystanie z niego zyska inny pacjent.

W przypominaniu o odwołaniu wizyty czy badania ważną rolę odgrywa edukacja, dlatego Narodowy Fundusz Zdrowia oprócz wysyłania SMS-ów dołączył do kampanii społecznej „Odwołuję. Nie blokuję”, która zwraca uwagę na zjawisko nieodwołanych wizyt lekarskich. Kampania trwa od 2022 roku W jej ramach działania informacyjne i uświadamiające prowadzą publiczne i prywatne placówki medyczne.

✍️ Agnieszka Budziszewska
Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.