Trwa Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gołdapi zaprasza do zapoznania się materiałami graficznymi dotyczącymi tej akcji.

Organizatorem Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy jest Europejskie Stowarzyszenie ds. Walki z Rakiem Szyjki Macicy (European Cervical Cancer Association). Celem jest zwrócenie uwagi kobiet na to, jak ważne są regularne badania cytologiczne i ginekologiczne. Regularne wizyty u ginekologa, podczas których wykonywana jest cytologia, chronią przed rozwojem nowotworu. Niekiedy mogą one nawet uratować życie.

Główną przyczyną powstawania raka szyjki macicy jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Mniej więcej połowa dorosłych w czasie życia zostaje nim zakażona, w zdecydowanej większości organizm sam się go pozbywa. Niestety u części osób dochodzi do infekcji przetrwałej, która kończy się powstaniem zmian nowotworowych.

Zakażenie HPV przebiega głównie na drodze kontaktów seksualnych, a także innych kontaktów, podczas których dochodzi do bliskiego kontaktu cielesnego. Barierowe środki antykoncepcyjne (np. prezerwatywa) mogą utrudniać przenikanie HPV, ale nie stanowią całkowitego zabezpieczenia. Możliwe jest także przeniesienie wirusa z matki na dziecko np. podczas porodu.

U większości kobiet i mężczyzn zakażonych wirusem HPV nie występują żadne objawy, dlatego mogą oni nieświadomie przekazywać wirusa partnerom. Rak szyjki macicy rozwija się powoli i bezobjawowo, dopiero w zaawansowanych stadiach pojawiają się: krwiste upławy o przykrym zapachu, krwawienia międzymiesiączkowe, po stosunku, bóle podbrzusza i okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Czas rozwoju choroby wynosi 5-12 lat, dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie badań cytologicznych.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.