Około 800 funkcjonariuszy z Krajowej Administracji Skarbowej z całej Polski przeszukało 222 siedziby importerów i agencji celnych w związku z oszustwem w imporcie zboża. Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Rzeszowie, która nadzoruje kilkadziesiąt postępowań przygotowawczych prokuratur i urzędów celno-skarbowych.

Badane przestępstwo polegało na imporcie towarów (w tym zboża, pszenicy, rzepaku), które miały być przeznaczone do celów technicznych lub przemysłowych, a mogły być wykorzystane do celów konsumpcyjnych lub żywienia zwierząt. Importerzy deklarując przeznaczenie zboża do celów technicznych liczyli na to, że ominą procedury i unikną specjalistycznych badań takich produktów. Śledztwo ma zweryfikować podejrzenie, że rzeczywisty cel importu był inny niż wynikało to ze zgłoszeń celnych, co może stanowić przestępstwo karne skarbowe.

Funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację finansowo-księgową z odpraw granicznych i z transakcji handlowych, korespondencję biznesową, nośniki danych, a także zboże, które było niezgodne ze zgłoszoną deklaracją. Akcję wspierały służby i inspekcje, których działania koordynowało ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi.

mł. asp. Marta Rosiak
Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.