Od 1 lutego rodzice wysyłają wnioski o świadczenie wychowawcze „Rodzina 500+” na okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023r. do 31 maja 2024r. Przysługuje ono na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych w rodzinie dochodów.

W niektórych mediach pojawiły się informacje, że do ZUS trzeba wysyłać wnioski o 800+, ale zapewniam, że u nas się nic nie zmieniło. Nie ma w naszym systemie wniosku o wyższą kwotę niż 500+.

Najszybciej przez ZUS rozpatrywane są wnioski, które nie zawierają błędów czyli jest w nich wpisany poprawny PESEL dziecka, poprawny numer rachunku bankowego i wniosek nie jest zdublowany tzn. nie wysłali go zarówno mama jak i tata. To są najczęstsze błędy, które powodują, że przyznanie dodatku trwa dużo dłużej, wiec zachęcam sprawdzenia wniosku przed wysłaniem i ustalenie z drugim rodzicem, kto wniosek do ZUS wysyła.

Przypominam, że wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną. Można to zrobić na kilka sposobów: poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, bezpośrednio na PUE, na portalu Emp@tia albo w bankowości elektronicznej. Rodzice chętnie korzystają z aplikacji mZUS, którą można zainstalować na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Jest bezpłatna i dostępna w sklepie Google Play lub Apple App Store. Aplikacja mZUS zawiera funkcje przyspieszające wypełnianie wniosków o świadczenia dla rodzin, nie tylko 500+, ale też rodzinny kapitał opiekuńczy, dofinansowanie żłobkowe, czy świadczenie Dobry Start 300+.

Jeśli ktoś składał już wniosek o 500+ w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby rodzic może je zmienić przed wysłaniem wniosku. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane, a także terminy zrealizowanych wypłat.

Anna Grabowska
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.