Nowy rok szkolny już niedaleko, dlatego warto zaopatrzyć dziecko w przybory szkolne i książki. Pomocny w tych wydatkach jest program "Dobry Start". Warto już teraz pomyśleć o złożeniu wniosku. Ważny jest termin jego złożenia, bo od daty wysłania dokumentu zależy, kiedy otrzymamy świadczenie.

Obsługą wsparcia na wyprawkę do szkoły już po raz drugi zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o przyznanie pieniędzy z programu "Dobry Start” można składać tylko drogą elektroniczną za pośrednictwem PUE ZUS, portalu Emp@tia lub przez bankowość elektroniczną. Środki trafią wyłącznie na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Mamy na to czas do 30 listopada, jednak jeżeli złożymy taki wniosek do końca sierpnia, to wypłata świadczenia nastąpi najpóźniej 30 września.

Do tej pory na konta rodziców i opiekunów w ramach programu „Dobry Start” ZUS przekazał łącznie 860 milionów zł. na 3,5 miliona dzieci. W województwie warmińsko-mazurskim uprawnieni otrzymali 34 miliona zł. na 131 tys. dzieci.

Złożenie wniosku nie jest trudne, ale wymaga podania poprawnych danych. Musimy uzupełnić dane dzieci z prawidłowymi numerami PESEL, wpisujmy nazwę oraz adres szkoły. Podajemy również aktualny numer konta. Zdarzają się sytuacje, że rodzice wstawią nieaktualny numer rachunku bankowego lub zapomną w niektórych sytuacjach o dodaniu załącznika. Sprawę wówczas należy wyjaśnić, co może opóźnić wypłatę świadczenia.

Przypomnijmy, że program gwarantuje 300zł. na wyprawkę szkolną. Świadczenie przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami do 24 lat. Wiek 20 i 24 lata liczy się rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia, jeśli wiek odpowiednio 20 albo 24 rok życia ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym.

ZUS

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!