Funkcjonariusze Straży Granicznej od 1 stycznia do 30 listopada br. wszczęli blisko 200 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Niezgodnie z przepisami pracowało prawie 690 cudzoziemców, w tym 31% w powiecie olsztyńskim, 15% w ełckim i 10% nidzickim. Właściciele firm powierzali wykonywanie obowiązków bez zezwolenia, na innych warunkach niż określone było w zezwoleniu czy oświadczeniu. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej naruszenia przepisów stwierdzali przede wszystkim w branżach pośredniczących w zatrudnianiu - 66%, w budownictwie - 19% i w zakładach produkcyjnych - 8%.

Obywatele Ukrainy stanowili największą liczbę nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców, bo aż 83%. Na drugim miejscu byli obywatele Gruzji (4%). Natomiast na trzecim znaleźli się Białorusini i Mołdawianie (po 3%).

Od początku roku funkcjonariusze z WMOSG skierowali do sądów blisko 60 wniosków o ukaranie pracodawców. Natomiast sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę ponad 166 tys. zł.

WMOSG

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.