KRAJ. Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego (np. deskorolka elektryczna), jak też urządzenia wspomagające ruch (np. deskorolka, rolki) zyskały w Prawie o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego w znowelizowanych przepisach mają status pojazdu. Zmiany wejdą w życie 20 maja.

Hulajnogami elektrycznymi będzie obowiązek poruszania się po drogach i pasach dla rowerów, jeśli takie są. Jeśli ich nie ma to będzie obowiązek jazdy jezdnią (jeśli prędkość jest na niej ograniczona do 30km/h) lub chodnikiem albo drogą dla pieszych (jeśli dopuszczalna prędkość na jezdni wynosi pow. 30km/h). Po drogach dla rowerów będą mogli poruszać się też leganie wrotkarze, rolkarze czy osoby jeżdżące na tradycyjnych deskorolkach.

Zachęcamy do zapoznania się z informacją przygotowaną przez KGP.

Zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego, urządzeń wspomagających ruch - wybrane zmiany w przepisach ruchu drogowego od 20 maja 2021 r. (ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 720). Opracowano w Biurze Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.