GIŻYCKO. 24 kwietnia słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało ok. 30 nowych żołnierzy 41. Batalionu Lekkiej Piechoty, wchodzący w skład 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec”.

Przysięga wojskowa odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, z udziałem kompanii honorowej, jednak ze względu na ograniczenia sanitarne bez zaproszonych gości. Elewi przysięgę złożyli na sztandar wojskowy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Uroczystość odbyła się na terenie jednostki wojskowej przy ul. Nowowiejskiej w Giżycku.

Podczas uroczystości dowódca 4. W-MBOT płk Mirosław Bryś mówił, że przysięga wojskowa dla każdego żołnierza jest pięknym momentem, powodem do dumy, ale przede wszystkim zobowiązaniem.

- Składając przysięgę wojskową stajecie się dziś pełnoprawnymi żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej - formacji, która w sposób niezwykle istotny uzupełnia działania pozostałych rodzajów Sił Zbrojnych. Gratulacje i podziękowania należą się również wam i waszym rodzinom, którzy wychowali was w duchu patriotyzmu. Bez wychowania na patriotów tej decyzji, by nie było – zaznaczył płk Mirosław Bryś.

W liście do żołnierzy zwrócił się również minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w którym napisał m.in.
„Wypowiadając słowa roty przysięgi wojskowej składacie zobowiązanie wobec mieszkańców najbliższej okolicy. (…) Jesteście na posterunku walki z epidemią. Obok służb medycznych jesteście widoczni wszędzie tam, gdzie potrzeba wsparcia i pomocy w walce z koronawirusem (...)”.

Podczas uroczystości w imieniu żołnierzy głos zabrała przedstawicielka żołnierzy składających przysięgę szer. Elżbieta Janiszewska, która podsumowała szkolenie podstawowe.
- Był to bardzo wymagający i intensywny czas szkoleniowy. Każdy z nas musiał wyjść ze strefy komfortu. Od dzisiaj jesteśmy pełnoprawnymi żołnierzami. Obiecujemy gotowość do podejmowania najtrudniejszych zadań związanych z realizacją przedsięwzięć w zakresie ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa, a także obronności kraju - powiedziała.

W imieniu komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień ppłk Artura Tomaszewskiego wręczono wyróżnienie dla ppłk Tomasza Pietruczuka - dowódcy 41. Batalionu Lekkiej Piechoty.

- To dla mnie ogromny zaszczyt. Wyróżnienie jest przede wszystkim waszą zasługą. Gdyby nie codzienny wasz trud w służbę ojczyźnie nie byłoby go. Chciałbym dziś przekazać wam słowa uznania. Dziękuję – powiedział ppłk Tomasz Pietruczuk.

Dużą niespodzianką, a zarazem pozytywnym odbiorem okazał się pokaz wyszkolenia żołnierzy walki wręcz.

W skład 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wchodzą m.in. mieszkańcy powiatu gołdapskiego.

4. W-MBOT

 

 


Czytaj też:

Wyróżnienie za udział w olimpiadzie historycznej

BANIE MAZ. Wójt gminy Banie Mazurskie Łukasz Kuliś wyróżnił dwóch uczniów Szkoły Podstawowej w Lisach: Tomasza Kaczorowskiego oraz Dawida Goszczyka za udział w olimpiadzie historycznej „Rok 1920 w Polsce. Wojna polsko-bolszewicka. Plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu”.

Więcej…

Rada nadal bez przewodniczącego

GOŁDAP. Już po raz drugi nie udało się radnym wybrać przewodniczącego rady powiatu.

Więcej…

Będą wybierać przewodniczącego rady

GOŁDAP. Na wniosek grupy radnych wiceprzewodnicząca rady powiatu Alicja Iwaniuk zwołała wczoraj sesję rady. Posiedzenie odbędzie się dziś w sali gimnastycznej ZPEW w Gołdapi.

Więcej…

Biało-czerwony spacer ulicami Bań Maz.

BANIE MAZ. Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej rozdawała biało-czerwone chorągiewki.

Więcej…

Anna Świtaj zwyciężczynią wojewódzkiego konkursu

OLSZTYN. Pałac Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie rozstrzygnął VII Wojewódzki Konkurs Fotograficzny pt. Mój Zabytek. Wśród laureatów są mieszkańcy powiatu gołdapskiego.

Więcej…

Wojewoda znowu zmienił termin głosowania

GMINA GOŁDAP. Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki po raz kolejny przesunął termin głosowania w wyborach uzupełniających do rady miejskiej w Gołdapi w okręgu nr 5. Tym razem na 13 czerwca.

Więcej…

Pomoc uzyskasz w Giżycku lub Węgorzewie

GOŁDAP. Dziś i jutro nie będzie można skorzystać z usług spółki GoldMedica świadczonych w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Więcej…

Rozbity samochód na DW650

DW650. Uwaga kierowcy! Droga wojewódzka 650 między Boćwinką a Surminami jest zablokowana. Doszło tam do wypadku. Dla samochodów osobowych wyznaczono objazd, na który kierują strażacy.

Więcej…

Poszkodowany nie złożył wniosku o ściganie

GOŁDAP. W miniony piątek około godziny 19:40 na ul. Krótkiej w Gołdapi doszło do ostrzejszej wymiany zdań w grupie kilku osób, która zakończyła się szarpaniną między uczestnikami dyskusji. Interweniować musiała policja.

Więcej…

Interweniowali policjanci i saperzy

WRONKI WIELKIE. 30 kwietnia około godziny 14 policjanci otrzymali informację, jakoby na jednej posesji we Wronkach znajdował się duży arsenał niewybuchów i niewypałów z okresu II wojny światowej.

Więcej…

Wypadek we Wronkach

WRONKI WIELKIE. Kierująca Citroenem niedostosowana prędkości do warunków atmosferycznych, straciła panowanie nad pojazdem, po czym auto dachowało zatrzymując się na kołach w przydrożnym rowie.

Więcej…

Nowi policjanci złożyli ślubowanie

OLSZTYN. Na terenie Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie odbyło się uroczyste ślubowanie ponad stu nowo przyjętych policjantów. Ślubowanie wyjątkowe ze względu na okoliczności, ponieważ odbywające się niestety wciąż w okresie pandemii, ale również ze względu na tak dużą liczbę nowych policjantów przyjętych do służby. Po szkoleniu trafią m.in. do KPP w Gołdapi. 

Więcej…

Rząd poluzuje obostrzenia

KRAJ. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili dziś na konferencji prasowej plan luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

Więcej…

Wyższe kwoty jednorazowego odszkodowania z ZUS

KRAJ. Ubezpieczonemu pracownikowi, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Od kwietnia obowiązują nowe, wyższe kwoty. Obecnie za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługuje 1033zł. brutto. Wcześniej była to kwota 984zł. brutto.

Więcej…

Pierwsze zawody tenisowe po długiej przerwie

OLECKO. 25 kwietnia w hali Lega w Olecku po kilku miesięcznej przerwie spowodowanej obostrzeniami epidemiologicznymi najmłodsi tenisiści stołowi stanęli do rywalizacji w I Wojewódzkim Turnieju Klasyfikacyjnym w Tenisie Stołowym w kategoriach skrzat i żak. Wystartowało łącznie 52 uczestników, w tym z Gołdapi.

Więcej…

K. Witkowska na zgrupowaniu piłkarskiej kadry

GOŁDAP. W ostatnim czasie wychowanka Akademii Piłkarskiej 2017 Gołdap Kasia Witkowska (rocznik 2007) wzięła udział w zgrupowaniu kadry dziewcząt U15 Podlaskiego Związku Piłki Nożnej.

Więcej…

Rominta pokonana przez Vęgorię

GOŁDAP. Rominta Gołdap przegrała w sobotę mecz 21 kolejki rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej z Vęgorią Węgorzewo 1:2.

Więcej…

Orzyszanie pokonani

GOŁDAP. Rominta Gołdap pokonała Śniardwy Orzysz 1:0 w meczu 20 kolejki rozgrywek grupy 1 klasy okręgowej Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej. Gola w 38 minucie zdobył Mateusz Dyniszuk.

Więcej…

Dzielna postawa siatkarzy z gołdapskiej „trójki”

SZCZYTNO. 14 marca w hali widowisko-sportowej im. Huberta Jerzego Wagnera w Szczytnie najlepsi młodzi siatkarze w województwie rywalizowali w IV Turnieju Eliminacyjnym w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar Kinder Joy of moving 2021.

Więcej…

Siatkarze z Gołdapi grali w Rzeszowie

RZESZÓW. W dniach 18-21 marca w ośmiu miastach odbywały się ćwierćfinałowe turnieje Mistrzostw Polski Kadetów w piłce siatkowej. AZS UWM SMS Olsztyn w składzie z gołdapianami: Oskarem Stalewskim (UKS Trójka Gołdap) i Patrykiem Tomaszukiem wystąpili w Rzeszowie.

Więcej…

Husaria na mistrzostwach woj. pomorskiego

LUZINO. 20 marca w miejscowości Luzino odbyły się mistrzostwa województwa pomorskiego w kickboxingu w formule kick-light. Wzięli w nich udział m.in. reprezentacji klubu Husaria Gołdap.

Więcej…