KRAJ. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił pierwsze trzynaste emerytury. Są one wypłacane z urzędu, czyli nie będzie trzeba składać żadnego wniosku.
Dodatkowe roczne świadczenia będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W bieżącym będzie to 1250,88zł. brutto.
Większość osób otrzyma trzynaste świadczenie wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Z otrzymanej kwoty nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.
ZUS wypłaca świadczenia 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca, ale z powodu świąt w kwietniu terminy będą nieco inne. Osoby pobierające świadczenie w terminie 1, 5 i 6 otrzymają dodatkową gratyfikację jeszcze przed Wielkanocą. Termin 10 w kwietniu będzie wypłacony w 9 kwietnia, gdyż 10 dzień kwietnia wypada w sobotę, a termin 25 - tym razem 23 kwietnia, bo 25 kwietnia to niedziela.
W szczególnej sytuacji są osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Te przysługujące za kwiecień będą wypłacone w maju, więc dodatkowe roczne świadczenie pieniężne towarzyszące zostaną przekazane w maju.
Dodatkowe świadczenia otrzymają osoby pobierające m.in. emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.
Trzynaste świadczenie przysługuje osobom, którym prawo do emerytury lub renty zostało ustalone do 31 marca 2021 roku.
Prognozowany koszt „trzynastek” to ponad 11mld. złotych.
Anna Ilukiewicz
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego
Trwa drugi nabór wniosków o dofinansowanie na rozwój umiejętności podstawowych dorosłych mieszkańców regionu Warmii i Mazur. Do rozdysponowania jest 21 milionów złotych.
Urząd Skarbowy w Olecku zaprasza jutro na trzecie spotkanie informacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur.
Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego ogłosił konkurs "Najładniejsze stoisko dożynkowe Kół Gospodyń Wiejskich 2025". Jego rozstrzygnięcie nastąpi 21 września podczas warmińsko-mazurskich dożynek wojewódzkich w Olsztynku.
Mieszkańcy Warmii i Mazur mogą aktywnie wpływać na kształt regionalnej oferty kolejowej. Samorząd województwa, organizator wojewódzkich przewozów kolejowych, uruchomił w tym celu nowe narzędzie komunikacji.
Gmina Dubeninki i gmina Gołdap otrzymały dotacje ze środków samorządu województwa w ramach konkursu Niebiesko-zielone granty 2025.
27 gmin z Warmii i Mazur (w tym Gołdap i Banie Mazurskie) otrzymało dofinansowanie na rozbudowę i dosprzętowienie jednostek ochotniczych straży pożarnych w bieżącym roku.
Na warmińsko-mazurskich drogach jest bezpieczniej niż w ubiegłym roku. Podsumowanie pierwszego półrocza 2025 roku pozwala na zauważenie pozytywnego trendu: mniej wypadków i mniej osób, które zginęły w tych wypadkach.
Mieszkanki powiatu gołdapskiego są przykładem dla innych kobiet w województwie w zakresie profilaktyki raka szyjki macicy.