KRAJ. Od 30 listopada do 24 grudnia to nowy okres obowiązywania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Mogą z niego skorzystać rodzice dzieci do lat 8, gdy zamknięto żłobek, klub dziecięcy, przedszkole czy szkołę, do której uczęszcza dziecko. Ze świadczenia mogą korzystać także medycy. Nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również wówczas, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania epidemii covid-19. Ze świadczenia mogą skorzystać również rodzice dziecka w sytuacji np. kwarantanny czy izolacji niani, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą.
Do zasiłku uprawnieni są też rodzice lub opiekunowie dzieci niepełnosprawnych oraz pełnoletnich osób niepełnosprawnych, jeśli nie mogą pracować z powodu sprawowania opieki nad nimi, a placówka, do której uczęszczała osoba niepełnosprawna, została zamknięta z powodu epidemii koronawirusa.
Szkoły podstawowe mają obowiązek prowadzenia działalności opiekuńczej dla uczęszczających do klas 1-3 dzieci osób zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem covid-19. Rodzice, którzy chcą z tego skorzystać, składają do dyrektora szkoły wniosek o objęcie ich dziecka opieką.
To jest udogodnienie, a nie obowiązek. Jeśli rodzic nie skorzysta z opieki zapewnionej przez szkołę i zostanie ze swoją pociechą w domu, będzie miał prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego, tak jak inne grupy zawodowe.
Trzeba pamiętać, że nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Nie przysługuje on tym osobom, gdy drugi z rodziców dziecka może zapewnić mu opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy placówka zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta.
Nie zmieniły się zasady występowania o to świadczenie. Aby je otrzymać wystarczy złożyć u swojego płatnika składek (pracodawcy, zleceniodawcy) oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają takie oświadczenie w ZUS. Bez tego dokumentu ZUS, jak również płatnik składek, nie wypłaci zasiłku.
Anna Ilukiewicz
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego
19 marca w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej odbyła się uroczystość ślubowania nowych funkcjonariuszy. Wręczono również akty mianowania na pierwszy stopień w korpusie chorążych.
Pierwsze wypłaty dostaną seniorzy już 1 kwietnia, kolejne, których standardowy termin przelewu przypada na 6 kwietnia, czyli w świąteczny poniedziałek, zostaną wypłacone jeszcze przed Wielkanocą. Nie wszystkie wypłaty będą miały taką samą wysokość.
Trwa nabór wniosków do konkursu "Regionalne granty na rewitalizację". Łączna pula środków do rozdysponowania wynosi prawie 3,5 miliona złotych.
Współpraca między Izbą Administracji Skarbowej w Olsztynie a Warmińsko-Mazurskim Oddziałem Straży Granicznej w roku 2025 została pozytywnie oceniona.
W Kętrzynie odbyła się roczna odprawa służbowa kadry Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Przewodniczył jej komendant WMOSG gen. bryg. SG Daniel Wojtaszkiewicz.
Rosjanin żebrał m.in. w Gołdapi. Nie robił tego dla siebie. Przez lata był wykorzystywany przez Mołdawianina.
Warmińsko-Mazurski Oddział Wojewódzki NFZ podpisał umowę z nowym uzdrowiskiem w Lidzbarku Warmińskim. Po gołdapskim to drugie uzdrowisko w naszym województwie.
Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 6 osób zamieszanych w handel kradzionymi samochodami.
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi wydali decyzję o zobowiązaniu do powrotu 43-letniemu Ukraińcowi.