#zadaNIE domowe. Mniej, a lepiej. Opracujmy szkolne zasady zadawania prac domowych!

Szanowni Państwo, będziemy wdzięczni za rozpowszechnianie tej informacji. Wspólna akcja nauczycieli i RPO zbiega się w punkt z postulatami Ministra Edukacji Narodowej. Ale to, czy się uda, zależy od szkół, od nauczycieli, od rodziców. Ważne, by mieli szansę się nad tym problemem zastanowić.

Wielu z Czytelników myśli sobie

  • nic się nie da zrobić, prace domowe zawsze były, są i będą

ALBO

  • może tylko moje dziecko sobie nie radzi i tyle nad nimi siedzi

A NAWET

  • mój głos jako nauczyciela, samorządowca, się nie liczy, i tak będzie po staremu...

To fałszywy obraz! Możemy mieć wpływ na to, ile i jakie prace domowe będą odrabiać nasi uczniowie i nasze dzieci.

W styczniu 2019 r. Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Ministerstwa Edukacji Narodowej pismo w sprawie ilości prac domowych. Uzyskał oficjalną odpowiedź resortu wskazującą, że o tym, co i jak zadawać do domu, decyduje nauczyciel, a dobrą organizację zadań domowych należy wypracowywać zawsze poszukiwać na poziomie szkoły.

Dlatego wspólnie z edukacyjnymi organizacjami społecznymi Rzecznik podjął pracę nad materiałami, które pomogłyby społeczności szkolnej w wypracowaniu rozwiązań dla prac domowych zgodnie z rekomendacją MEN. Można go znaleźć tutaj: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/zadanie-domowe-mniej-ale-lepiej-opracujmy-szkolne-zasady-zadawania-prac-domowych

Jeśli chcemy, by także u nas szkoła “zadawała z głową”, musimy działać wspólnie. Nie jesteśmy sami. Najciekawsze przykłady na prace domowe są zamieszczane na stronie Obywatele dla Edukacji https://obywateledlaedukacji.org/zadaniedomowe/

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

 


INFORMACJA

Uwaga! Do dnia 15 kwietnia siedziba redakcji GOLDAP.INFO będzie zamknięta. Nie będzie możliwości osobistego zlecenia publikacji ogłoszenia lub reklamy. Ogłoszenia drobne prosimy zlecać przez internet lub SMS. W przypadku ogłoszeń na stronie głównej i innych reklam, prosimy o kontakt przez email (redakcja@goldap.info) lub telefoniczny / Viber / WhatsApp (504-475-522).

 

Wyszukiwarka

Loading