GUSIEW. Park pamięci to jedna z atrakcji w Gusiewie - partnerskim mieście Gołdapi. Zwiedziliśmy go podczas naszej październikowej wycieczki do tej miejscowości. Położony jest nieco na uboczu Gusiewa, na terenie Technopolis GS - największego prywatnego klastra innowacji w Rosji w branży elektronicznej (jak można przeczytać na stronie Technopolis). Otwarty został w 2014 roku, w setną rocznicę wybuchu pierwszej wojny światowej. Jego powierzchnia wynosi 3 hektary. W okolicach Gusiewa 20 sierpnia 1914 roku odbyła się bitwa, której zwieńczeniem było jedno z pierwszych zwycięstw rosyjskiej armii cesarskiej.

W parku znajduje się jedyna kompozycja rzeźbiarska w regionie bałtyckim autorstwa słynnego rosyjsko-amerykańskiego rzeźbiarza i artysty Michaiła Shemyakina pt. „Ku pamięci zapomnianej wojny, która zmieniła bieg historii”. Postacie wyczerpanego żołnierza ukrzyżowanego na „kole losu” oraz wdowy i matki uosabiają żal rodzin poległych podczas wojny. Cokół pomnika ma postać zniszczonych przez bombardowanie szaf, w których szczątkach znajdują się zdjęcia żołnierzy, dokumenty wojskowe i mapy krajów biorących udział w akcji wojskowej. Centralną kompozycję uzupełniają rzeźby młodych pisarzy z Petersburga - postacie żołnierzy armii rosyjskiej i niemieckiej oraz „kula wojny” toczona wokół Ziemi.

Park pamięci to też teren rekreacyjny. Są tu organizowane imprezy kulturalne i sportowe dla gości i mieszkańców Gusiewa.

Rowerowa Gołdap

 


 

 


Wyszukiwarka

Loading