GUSIEW. Дом Офицеров w Gusiewie to jedna z atrakcji tego miasta. To dawny Niemiecki Dom Strzelców. Budynek powstał w latach 1911-1912. Został zaprojektowany przez Lemma i Nornemanna - architektów z Królewca. Dom został zbudowany jako sala teatralna i koncertowa na 1200 miejsc, z dużym balkonem, jamą orkiestrową i wieloma salami pomocniczymi dla artystów. Na drugim piętrze znajdowała się mała sala z 200 miejscami na prywatne imprezy. Był też stojak na broń i kręgielnia. W dużym, zadbanym parku mieścił się letni pawilon muzyczny z salą dla 1000 osób. Przygotowano miejsce do ogrodu imprezy firmowe, co więcej, w opisie podkreślono, że imprezy plenerowe były organizowane bezpłatnie.

Tak to kiedyś było. Teraz coś on w sobie ma. Jest naprawdę bardzo ładny. Gdy się teraz ogląda ten budynek, można przenieść się w czasie... My mogliśmy nawet zajrzeć do środka.

Kto wie, może gdyby nie kilkukrotnie przejście frontu przez Gołdap to podobne budynki mielibyśmy i w naszej okolicy? Ale wojna zrobiła swoje. Choć... jest np. dawne kasyno wojskowe, również bardzo ładne, tyle że teraz w prywatnych rękach i nic nie zapowiada, by miało być przez właściciela remontowane. Za lat kilka(dziesiąt?) pewnie pozostanie po nim totalna ruina. Szkoda.

PS. W Domu Oficerów jeszcze nie tak daaawno temu odbywały się dyskoteki...

Rowerowa Gołdap

 


 

 


Wyszukiwarka

Loading