WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIE. W dniach 14 i 15 września prowadzone będą szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepieniami objęty zostanie teren: powiatu ełckiego, gminy Giżycko, gminy Kruklanki, gminy Miłki, gminy Wydminy, powiatu oleckiego; gminy Biała Piska, gminy Orzysz, gminy Pisz, powiatu gołdapskiego i powiatu węgorzewskiego. Przeprowadzone będzie metodą zrzutów z samolotów przynęt zawierających szczepionkę, w miejsca bytowania zwierząt dzikich.

Szczepienia lisów wolno żyjących przeprowadzane są na terenie naszego województwa od 2001 roku. Wymiernym efektem ich stosowania jest brak wystąpienia zachorowań na wściekliznę u ssaków naziemnych na terenie województwa od lutego 2012 roku.

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii prosi o zachowanie dyscypliny w czasie ich trwania, jak również w okresie nabywania odporności przez zwierzęta tj. od 14 września do 14 października 2019 roku. W szczególności apeluje, aby nie płoszyć zwierzyny oraz nie podnosić i niszczyć przynęt ze szczepionką.

 

 


Wyszukiwarka

Loading