KRAJ. Od 10 do 16 lutego br. na granicy wewnętrznej UE, w portach morskich i na lotniskach zostanie tymczasowo przywrócona kontrola graniczna. Powodem jest odbywające się w przyszłym tygodniu w Warszawie spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Podróżni powinni w tym czasie pamiętać o posiadaniu ważnych dokumentów - paszportu lub dowodu osobistego.

Kontrola graniczna zostanie przywrócona na dodatkowym lotniczym przejściu granicznym na lotnisku Olsztyn-Mazury na przylotach z krajów strefy Schengen.

Wszyscy odwiedzający w tym czasie Polskę powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów.

W czasie trwania tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej obywatele UE, EOG oraz innych państw, które nie należą do UE, ale na podstawie umów zawartych z UE korzystają z prawa do swobodnego przemieszczania, mogą wjechać na terytorium Polski na podstawie ważnego dowodu osobistego lub paszportu. Natomiast jeśli chodzi o obywateli państw trzecich, warunki wjazdu pozostają bez zmian.

Kontrola na granicy wewnętrznej była tymczasowo przywracana już czterokrotnie: podczas EURO 2012, szczytu klimatycznego w listopadzie 2013, na Światowe Dni Młodzieży i szczyt NATO w 2016 roku oraz na przełomie listopada i grudnia 2018 podczas kolejnego szczytu klimatycznego. (WMOSG)


Granicę z Litwą będzie można przekraczać w 12 miejscach:

 

 
Wyszukiwarka

Loading