Loading


KRAJ. Rośnie liczba cudzoziemców, którzy pracują lub prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. Przez rok przybyło ich ponad 160 tys., co stanowi wzrost o 42%. Legalne zatrudnienie sprawia, że opłacają składki, z których ZUS wypłaca bieżące świadczenia.

Dane statystyczne, aktualne na koniec czerwca 2018r. wskazują, że do ubezpieczeń w ZUS zgłoszono już łącznie ponad 540 tys. obcokrajowców. Największą grupą cudzoziemców w Polsce wciąż są obywatele Ukrainy, jest ich ponad 403 tys. Następni, dużo mniej liczni, są Białorusini – prawie 30 tys. Chociaż w całym kraju legalnie pracują przedstawiciele ponad 170 narodowości to wydaje się, że Polska stała się wyjątkowo atrakcyjna pod kątem zatrudnienia zwłaszcza dla obywateli państw zza naszej wschodniej granicy. Dla cudzoziemców ze wschodu podjęcie pracy w Polsce jest bardzo kuszące i nasz kraj z uwagi na bliskie sąsiedztwo i dość atrakcyjne zarobki cieszy się dużym uznaniem.

  • Cudzoziemcy ubezpieczeni w Polsce wg obywatelstwa: ukraińskie - 403.239, białoruskie - 29.591, wietnamskie - 8.170.
  • Cudzoziemcy ubezpieczeni na terenie olsztyńskiego oddziału ZUS wg obywatelstwa: ukraińskie - 3.369, białoruskie - 635, rosyjskie - 180.
  • Cudzoziemcy ubezpieczeni na terenie elbląskiego oddziału ZUS wg obywatelstwa: ukraińskie - 2.034, białoruskie - 200, rosyjskie - 68.

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego liczba cudzoziemców od czerwca 2017 roku wzrosła o 36%. Jest ich prawie 8 tys. - to aż o ponad 2 tys. więcej niż rok temu. Znaczne różnica można zauważyć między ubezpieczonymi występującymi najliczniej. Są to obywatele legitymującymi się ukraińskim i białoruskim paszportem. Dużą przewagę stanowią obywatele Ukrainy, ponieważ w stosunku do poprzedniego roku przybyło 1.577 osób. W tym samym czasie nasz region zyskał 311 legalnie zatrudnionych Białorusinów. Większość obcokrajowców w naszym województwie nadal stanowią Ukraińcy, ale są wśród nich m.in. także Banglijczycy, Afgańczycy, Marokańczycy. W olsztyńskim oddziale ZUS zgłoszono do ubezpieczeń przedstawicieli 82 narodowości, a elbląski przedstawicieli 63 nacji.

Liczba cudzoziemców pracujących w naszym kraju rośnie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obcokrajowiec, który pracuje w naszym państwie, właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym (wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika). Oznacza to, że składki tych osób, tak samo jak składki obywateli Polski, zasilają Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, a to z niego wypłacane są bieżące świadczenia dla wszystkich osób zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS.

(ZUS)

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!