CHORWACJA. W środę w Poreč na półwyspie Istria rozpoczęło się VII Forum Regionów Polski i Chorwacji. W obradach uczestniczy delegacja samorządu województwa z marszałkiem Gustawem Brzezinem na czele.

Marszałek Brzezin wspólnie z Kristiną Bilič, chorwacką minister rozwoju regionalnego i funduszy unijnych, uczestniczył w panelu otwierającym forum. Następnie w panelu „Strategiczne planowanie rozwoju polskich i chorwackich regionów do 2030 roku” przedstawił strategię rozwoju naszego województwa oraz zaprezentował inteligentne specjalizacje. Mówił również o sposobach przyciągania inwestorów na Warmię i Mazury.

Strategiczne planowanie, a także kierunki rozwoju Europy 2030, są dominującymi tematami tegorocznego Forum. Dużo mówić się będzie o wspieraniu obszarów wiejskich oraz o roli edukacji i kultury w rozwoju regionalnym. Samorządowcy podzielą się również doświadczeniami w zakresie inwestycji w regionach.

W obradach, poza przedstawicielami polskich i chorwackich samorządów, uczestniczą posłowie do Sejmu RP i chorwackiego parlamentu (Saboru). Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarovič.

Forum Regionów Polski i Chorwacji organizowane od 2011 roku, stanowi ważną platformę wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów, a także umożliwia dzielenie się wiedzą

w różnych dziedzinach. Ubiegłoroczna edycja odbyła się w Polsce, uczestnicy forum obradowali w Toruniu.

Urząd Marszałkowski w Olsztynie

 

 
Wyszukiwarka

Loading