WARSZAWA. Z okazji Dnia Kobiet w Pałacu Prezydenckim Agata Kornhauser-Duda spotkała się z kobietami służb i formacji mundurowych.

Kobiety do stereotypowo męskich zawodów wnoszą profesjonalizm, umiejętność podejmowania trafnych decyzji, gotowość do poświęceń, cierpliwość, dokładność, a także typową kobiecą empatię wobec drugiego człowieka – podkreśliła pierwsza dama.

Pani prezydentowa podziękowała za poświęcenie i ofiarność na służbie oraz życzyła przybyłym paniom aby miały odwagę realizować swoje marzenia i te zawodowe, i te dotyczące życia osobistego, a także, żeby zawsze spotykały się z szacunkiem, na który naprawdę zasługują. Następnie odbył się panel dyskusyjny, w którym przedstawicielki służb mundurowych rozmawiały o trudach i zaletach związanych z noszeniem munduru. Straż Graniczną reprezentowała chor. sztab. SG Anna Mauch, która na co dzień pełni służbę w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej. Na zakończenie spotkania pojawił się prezydent Andrzej Duda, który życzył paniom wszystkiego najlepszego.

W Straży Granicznej jest 5941 kobiet. Ponad 3841 to funkcjonariuszki, a 2100 jest zatrudnionych w formacji na stanowiskach cywilnych. Straż Graniczna jest formacją, w której - spośród służb podległych MSWiA - procentowo pełni służbę najwięcej pań. Niemal co czwarty funkcjonariusz to kobieta. Panie zajmują różne stanowiska we wszystkich pionach. Są dowódcami jednostek pływających, pilotami, przewodnikami psów służbowych, radcami prawnymi, instruktorami i wykładowcami w ośrodkach szkolenia. Pełnią również służbę w wydziałach zabezpieczenia działań i grupach interwencji specjalnych.

Kobiety stanowią 16% spośród wszystkich osób piastujących w Straży Granicznej stanowiska kierownicze. Wśród najwyższych stanowisk zajmowanych przez funkcjonariuszki są m.in. zastępca komendanta oddziału, zastępca komendanta ośrodka szkolenia, dyrektor i zastępca dyrektora biura w Komendzie Głównej SG oraz naczelnik wydziału. Panie są również komendantami placówek straży granicznej, m.in. w Krakowie czy Bydgoszczy. Pełnią również funkcję ich zastępców. Wśród pracowników cywilnych kobiety stanowią zdecydowaną większość, bo aż 60%.

O przyjęcie do służby w roku 2017 starało się w sumie 4255 osób, w tym 1319 kobiet. (KG SG)

 

 
Wyszukiwarka

Loading