WARMIA I MAZURY. W minionym roku funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili 179 czynności kontrolnych mających na celu zbadanie rynku pracy cudzoziemców pod kątem legalności ich zatrudnienia. Kontrolą objęto łącznie 3 447 cudzoziemców i stwierdzono, że 877 obcokrajowców pracowało w Polsce niezgodnie z przepisami. Głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów były: praca bez wymaganego zezwolenia bądź oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy oraz praca na innych warunkach niż określone w zezwoleniu lub oświadczeniu. Branże w których stwierdzono nieprawidłowości to: transport, budownictwo, rolnictwo, gastronomia, turystyka oraz firmy zajmujące się pośrednictwem pracy. Najczęściej nielegalnie wykonującymi pracę byli obywatele Ukrainy, a następnie Białorusi.
W następstwie ujawnionych naruszeń przepisów prawa funkcjonariusze Straży Granicznej nałożyli 60 mandatów karnych na kwotę 16.600 złotych, skierowali do sądów 90 wniosków o ukaranie przedsiębiorców. Wobec 89 pracodawców zostały wydane wyroki sądowe o ukaraniu karą grzywny na łączną kwotę ponad 236.000zł. (WMOSG)
W grudniu mobilne pracownie mammograficzne ponownie odwiedzą miejscowości Warmii i Mazur. W Gołdapi badanie będzie można wykonać jutro.
7 grudnia w Młynie Kulturalnym w Budrach odbędzie się mikołajkowy kiermasz, na który zapraszamy mieszkańców powiatu gołdapskiego.
Świadczenie "Mama 4+" wypłacane jest już od ponad 6 lat. Na Warmii i Mazurach otrzymuje je obecnie prawie 4 tysiące osób.
W Młynie Kulturalnym w Budrach trwa cykl bezpłatnych warsztatów organizowanych w ramach programu Uniwersytetu Ludowego Pogranicza. Mogą w nich brać udział również mieszkańcy powiatu gołdapskiego.
Młodzieżowy Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego ogłasza dwa konkursy: fotograficzny i plastyczny, skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Warmii i Mazur.
Poseł Janusz Cieszyński zaprasza młodzież z województwa warmińsko-mazurskiego w wieku 15-25 lat do wzięcia udziału w konkursie pt. "Jestem stąd".
Samorząd województwa zbada zapotrzebowanie na usługi społeczne wśród samotnych osób starszych w regionie. Ankieterzy odwiedzą m.in. seniorów w gminie Dubeninki.
Nauczyciele m.in. z terenu powiatu gołdapskiego biorą udział forum edukacyjnym dla nauczycieli, zorganizowanym w ramach realizacji projektu „Młodzi kreatywni”.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje o ostrożność w związku z nasileniem prób wyłudzeń danych i pieniędzy przez osoby podszywające się pod jego pracowników.
20 sierpnia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi wspólnie z policjantami z Lwówka Śląskiego i Wałbrzycha zatrzymali 5 osób zamieszanych w handel narkotykami.