Loading


WARMIA I MAZURY. Już 45 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje świadczenia honorowe seniorom. Są to osoby, które ukończyły 100 lat. Przysługuje im dodatek w wysokości ponad 3,5 tys. zł. Świadczenie to jest przyznawane wszystkim - bez względu na staż pracy, pobieraną emeryturę lub rentę.

Jedynym warunkiem, aby je otrzymać jest ukończenie 100 lat. Świadczenie wypłacane jest co miesiąc i stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Aby otrzymać dodatkową kwotę pieniędzy, do już pobieranego świadczenia nie potrzebna jest żadna wizyta w ZUS, składanie wniosku ani załatwianie innych zbędnych formalności.

Świadczenie w szczególnym trybie za ukończenie 100 lat bez pracy przysługuje także tym, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia, nie otrzymywali emerytury ani renty. Takie osoby muszą złożyć wniosek oraz dokument potwierdzający datę ich urodzenia. Gdy tylko ukończą 100 lat, przysługuje im świadczenie, które w tym roku wynosi 3.536,87zł brutto. Stulatkowie i starsi otrzymują więc co miesiąc z tytułu wieku jak najbardziej zasłużone wypłaty. Szczególny ukłon kierujemy w stronę tych stulatków, ponieważ wg GUS w Polsce średnio żyjemy 81,9 lat.

W naszym województwie ZUS wypłaca dodatkowe świadczenie 66 osobom w wieku stu i więcej lat. W poprzednim roku ZUS w całym kraju wypłacał 2,3 tys. tych świadczeń. Według statystyk częściej tego pięknego wieku dożywają kobiety niż mężczyźni. Stanowią ponad 84% wszystkich stulatków. Każdego z jubilatów, jeżeli tylko wyrażą na to zgodę, odwiedza pracownik ZUS w celu wręczenia listu gratulacyjnego od prezesa ZUS.

Obecnie najstarszą emerytką otrzymującą świadczenie z ZUS w województwie warmińsko-mazurskim jest pani, która w tym roku ukończyła 108 lat i mieszka w Lidzbarku Warmińskim. Najstarszy mężczyzna mieszka w Ełku i liczy 107 lat. 106-latków jest 4, mieszkają na terenie Elbląga, Ełku oraz Olsztyna.

Miło jest wiedzieć, że w naszym województwie jest aż 66 osób, które dożyły tak sędziwego wieku i oby takich osób było jak najwięcej. Wszystkim naszym dostojnym emerytom życzymy dużo zdrowia.

Anna Ilukiewicz
regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!