Loading


OLSZTYN. Województwo warmińsko-mazurskie znalazło się w gronie uhonorowanych samorządów, które z rąk marszałka Senatu RP otrzymały okolicznościowe certyfikaty współpracy. Wyróżnienia trafiły do samorządowców podczas uroczystego spotkania podsumowującego akcję „Lato z Polską”.

„Lato z Polską” to projekt Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, który ma na celu podtrzymanie i utrwalenie polskiej tożsamości dzieci i młodzieży żyjących z dala od ojczyzny. Jedną z form realizacji tego założenia są kolonie, obozy, pobyty edukacyjne i warsztaty realizowane w różnych regionach Polski.

Jak podkreślają organizatorzy, kluczowym dla powodzenia akcji jest zaangażowanie i wsparcie samorządów lokalnych. Dotychczas blisko 20 tys. młodych Polaków spędziło wakacje w naszym kraju, a już za kilka dni Warmię i Mazury odwiedzą dzieci i młodzież polonijna z regionu partnerskiego na Ukrainie – obwodu rówieńskiego. To jednak nie jedyne akcenty projektów polonijnych współorganizowanych w tym roku przez samorząd województwa.

W czerwcu w ramach projektu wymiany młodzieży zorganizowanego wspólnie z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach uczniowie z Rosji i Polski przełamywali bariery kulturowe, społeczne oraz językowe. To efekt wieloletniej współpracy samorządu województwa ze Stowarzyszeniem „Dom Polski” im. F. Chopina w Czerniachowsku. Z kolei w Węgorzewie, przy współpracy z samorządową instytucją kultury – Muzeum Kultury Ludowej – jak co roku odbyły się „Wakacje z językiem polskim”, w której również wzięła udział liczna grupa polonijna z Rosji.

W lipcu gościliśmy młodzież z Kazachstanu, której pobyt w ramach akcji „Wakacje dla Rodaka” objął honorowym patronatem marszałek województwa Gustaw Brzezin. Warsztaty teatralne i plastyczne stanowiły obok lekcji języka polskiego i historii główne punkty programu. Grupę młodych rodaków tworzyli przede wszystkim członkowie zespołu folklorystycznego „Niebieskie Chabry”. Ich występ można było podziwiać na odbywających się w tym czasie XXII Międzynarodowych Dniach Folkloru w Olsztynie.

Intensywna współpraca samorządu warmińsko-mazurskiego z Polonią widoczna jest również w kontaktach z innymi regionami partnerskimi. Już od ponad 20 lat współpracujemy ze Stowarzyszeniem Côtes d’Armor-Warmia i Mazury w Saint-Brieuc (Francja) skupiającym Polaków żyjących w Côtes d’Armor oraz Francuzów, miłośników Polski, a w szczególności Warmii i Mazur. Został też nawiązany kontakt ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Polski w Umbrii (Włochy), skupiającym tamtejszą Polonię, a zlokalizowanym w Gubbio.

Wsparcie samorządu dla projektów z udziałem Polonii to jeden z priorytetów województwa w obszarze współpracy międzynarodowej. Od lat wspierane są liczne inicjatywy lokalnych organizacji, które promują polską tradycję oraz dziedzictwo kulturowe czy historyczne Warmii i Mazur poza granicami kraju.

Urząd Marszałkowski w Olsztynie

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!

logowanie