Loading

OLSZTYN. Zakończyła się tegoroczna edycja konkursu na pamiątkę regionu Warmii i Mazur. Znamy zdobywców pierwszego i drugiego miejsca, dwóch równorzędnych laureatów trzeciego. Przyznano też dwa wyróżnienia.

- Samorząd województwa ogłasza takie konkursy od 2007 roku. Od 2010 są one organizowane w ramach unijnego projektu – mówi marszałek Gustaw Brzezin. – Co roku zgłasza się sporo artystów i co roku komisja konkursowa ma z czego wybierać. Zdajemy sobie sprawę, że nie uda się znaleźć jednej pamiątki charakteryzującej cały region, ze względu na różnice kulturowe, historyczne czy geograficzne dwóch odmiennych krain: Warmii i Mazur. Ale zależy nam, żeby rozwijało się rękodzieło i przemysł pamiątkarski, a mieszkańcy i turyści mieli wybór.

Na konkurs wpłynęło 56 prac twórców z całego kraju. Komisja oceniła nadesłane prace i wybrała laureatów. Zarząd województwa zaakceptował wyniki konkursu. Przyznano:

  • I miejsce za pracę „Miniatury kafli mazurskich”– autorka Eleonora Toś
  • II miejsce za pracę „Pocztówki” – autorka Patrycja Longawa
  • dwa równorzędne III miejsca: „Tobołek w Żurazie” – autorka Marlena Czajkowska; „Mieszkańcy jezior”– autorka Aneta Pankowska
  • dwa wyróżnienia: „Koń warmiński z przylepcem” – autorka Paulina Czajkowska; „Kufel ceramiczny” – autor Józef Borys.

Wszystkie prace nadesłane w 2017 będzie można obejrzeć na ogólnodostępnej wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie w terminie od 2 do 31 października br., a potem – dzięki porozumieniu z prezydentem Olsztyna - będzie je można obejrzeć i kupić podczas kiermaszu bożonarodzeniowego. Część pamiątek zakupi samorząd województwa jako pamiątkowe gadżety dla wyjątkowych gości.

 

 

 

logowanie