Loading

WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIE. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego zaprasza do udziału w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. Tegorocznych zwycięzców poznamy podczas Warmińsko-Mazurskich Dożynek Wojewódzkich, które zaplanowano na 17 września w Olsztynku.

Dożynki kończą żniwa, wieńcząc tym samym roczny cykl prac polowych. Są również symbolicznym podziękowaniem za zbiory i prośbą o urodzaj w przyszłych latach. Wieniec jest natomiast jednym z najważniejszych znaków tego święta, uosabiającym m.in. dostatek. Powstaje poprzez oplecenie szkieletu konstrukcyjnego wykonanego wyłącznie z naturalnych materiałów.

Ideą konkursu na najładniejszy wieniec jest zatem kultywowanie oraz popularyzacja dziedzictwa kulturowego i tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, prezentacja bogactwa plonów wkomponowanych w wieniec dożynkowy oraz promocja dorobku kulturowego wsi województwa warmińsko-mazurskiego.

Każda gmina może zgłosić maksymalnie jeden wieniec dożynkowy, prezentowany przez grupę liczącą nie więcej niż dziesięć osób (uwzględniając w tym kapelę i grupę śpiewaczą).

Przy ocenie brane są pod uwagę m.in. różnorodność i jakość użytych materiałów, architektura bryły (forma nawiązującą do tradycji regionu), kompozycja i dobór barw, precyzja wykonania czy sposób prezentacji.

Zwycięzcy mogą liczyć nagrody w wysokości 3 tys. zł, 2,5 tys. zł oraz 2 tys. zł, przewidziano również wyróżnienia w kwocie 1 tys. zł. Z kolei pozostałe grupy wieńcowe otrzymają za udział w konkursie po 300 zł.

Zgłoszenia przyjmowane są do 12 września 2017 roku. Tegoroczne Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie odbędą się pięć dni później na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny w Olsztynku.

Więcej informacji na stronach internetowych www.warminsko-mazurskie.ksow.pl oraz www.warmia.mazury.pl.

Zwycięzcy konkursu na najładniejszy wieniec w 2016 roku:
  I miejsce – Nowe Siedlisko (gmina Ostróda)
  II miejsce – Podleśna (gmina Dobre Miasto)
  III miejsce – Skurpie (gmina Płośnica)
  wyróżnienia: gmina Susz, Budry, Orzysz, Grunwald, Biskupiec, Kisielice, Reszel, Korsze Gołdap, gmina Biała Piska.

Urząd Marszałkowski w Olsztynie

 

 

 

logowanie