Loading


WOJ. WARMIŃSKO-MAZURSKIE. Do wojewody warmińsko-Mazurskiego wpłynęły dotychczas 4 wnioski wójtów gmin o oszacowanie szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi w 13 gospodarstwach rolnych na pow. 161,36ha, spowodowanych:

 • przymrozkami wiosennymi. Straty wystąpiły w uprawach roślin sadowniczych, położonych na terenie gmin:
  • Lubawa - w 8 gospodarstwach na pow. 122,22 ha. Uszkodzone zostały uprawy czereśni, wiśni, jabłoni, śliwy, aronii, agrestu, porzeczki czerwonej i czarnej oraz truskawek,
  • Nowe Miasto Lubawskie (gmina miejska) – w 1 gospodarstwie na pow. 2,80ha. Straty odnotowano w plantacji wiśni,
  • Kurzętnik – w 1 gospodarstwie na pow. 13,12 ha. Straty wystąpiły w uprawach wiśni, śliw oraz porzeczki czarnej.
 • ujemnymi skutkami przezimowania. Straty wystąpiły w uprawach ozimych w 3 gospodarstwach na pow. 23,22ha, położonych na terenie gminy Iława.

Wojewoda uruchomił komisje do oszacowania szkód w uprawach sadowniczych na terenie powiatów: nowomiejskiego oraz iławskiego.

Z uwagi na to, że szkody spowodowane ujemnymi skutkami przezimowania wystąpiły na niewielkim areale, obecnie nie ma podstaw do szacowania szkód spowodowanych ujemnymi skutkami przezimowania. Zgodnie bowiem z wytycznymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 31 marca 2016 r. dla komisji powołanych przez wojewodę dotyczącymi ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun obsunięcie się ziemi lub lawinę, niekorzystnym zjawiskiem atmosferycznym musi być dotknięty pewien obszar /najmniej sołectwo/, na którym znajdują się poszkodowane gospodarstwa, w rozmiarach stanowiących zagrożenie dalszego ich funkcjonowania. W przypadku, gdy wpłyną dodatkowe zgłoszenia poszkodowanych producentów z gminy Iława, niezwłocznie uruchomiona zostanie komisja do oszacowania szkód.

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
 • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
 • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
 • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
 • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
 • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
 • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
 • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!

logowanie