Loading


OLSZTYN. W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się w ubiegłym tygodniu konferencja prasowa Jerzego Szmita – podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, której tematem był stan zaawansowania inwestycji drogowych w województwie warmińsko-mazurskim oraz działania z zakresu Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Wiceminister Szmit podpisał również dokumenty uruchamiające trzy najnowsze inwestycje w ramach tego programu: rozbudowę DK57 na odcinku Dębówko – Szczytno (w ciągu ulic Gizewiusza i Śląskiej ), rozbudowę odcinka DK 53 Rozogi – Dąbrowy i budowę ronda na skrzyżowaniu DK59 z ul. Świderską w Giżycku. W konferencji udział wzięli również wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki oraz dyrektor oddziału GDDKiA w Olsztynie Mirosław Nicewicz. Obecni byli także samorządowcy z Rozóg, Szczytna i Giżycka: Piotr Andruszkiewicz, Mieczysław Dzierlatka, Jan Krysiuk i Henryk Żuchowski.

Rozpoczynając konferencję wojewoda Artur Chojecki zwrócił uwagę na ważny aspekt podpisanych do realizacji inwestycji, jakim jest poprawa bezpieczeństwa. Poinformował, że koszt tych trzech projektów wyniesie 56 mln zł. Przypomniał, że z kolei w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej podpisze w tym roku umowy na sumę ok. 48 mln zł. Fakt ważności wymienionych inwestycji potwierdzili radni z Rozóg, Szczytna i Giżycka, którzy dziękując za wyczekiwane od lat drogowe działania modernizacyjne podkreślali, że były to miejsca o dużej wypadkowości. Cyklicznie występowały tam również utrudnienia komunikacyjne w postaci korków. Radni podkreślili, że o poprawę standardów i bezpieczeństwa na tych odcinkach od wielu lat zabiegali mieszkańcy.

Wiceminister Jerzy Szmit pokrótce przedstawił również zakres najważniejszych inwestycji drogowych realizowanych aktualnie przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Ich koszt szacowany jest na 50 mld zł; w przetargach są realizacje wartości 30 mld zł. W nadchodzącym tygodniu będą miały miejsce kolejne przetargi. Zwrócił uwagę na postęp prac na S61, zwanej Via Baltica, (Warszawa–Łomża–Ełk–Suwałki–kraje nadbałtyckie) finansowanej ze środków unijnych. Najbliższy przetarg dotyczy wprawdzie części drogi ekspresowej na odcinku Łomża – Ostrów Mazowiecka, ale coraz bardziej zaawansowane są działania na mazurskim fragmencie S 61. To kluczowa inwestycja komunikacyjna dla wschodniej części naszego województwa – powiedział minister Szmit. Zmodernizowane odcinki DK65 łączące Gołdap – Olecko – Ełk, wpięte w S 61, znacząco poprawią dostępność komunikacyjną naszego regionu z resztą kraju, a także z Litwą, Łotwą i Estonią.

Dyrektor Mirosław Nicewicz przedstawił dziennikarzom zakres i zaawansowanie prac na drogach krajowych regionu. Obecnie w budowie znajduje się 108,4 km dróg o wartości 4,5 mld zł, z czego 83,7 km jest przewidziane do oddania do użytku w 2017 roku. W trakcie postępowań przetargowych na budowę znajdują się 152 km. Na etapie przygotowania dokumentacji - 106 km. Inwestycje, które zakończą się w tym roku to: S7 Miłomłyn – Olsztynek wraz z obwodnicą Ostródy DK 16 (47,7 km), S7 Nidzica Napierki (22,7 km), S51 Olsztyn – Olsztynek (13,3 km). Łącznie 83,7 km.
Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) określa kierunki działań oraz priorytety inwestycyjne w zakresie rozwoju sieci dróg krajowych w Polsce. Program dokonuje diagnozy stanu obecnego sektora drogowego, definiuje zarówno cele planowane do osiągnięcia, jak i kluczowe obszary stanowiące tzw. wąskie gardła w transporcie osobowym i towarowym oraz odnosi się do zobowiązań i wyzwań, jakie stoją przed Polską w najbliższym czasie. Dokument ten zakłada dokończenie budowy ciągów dróg ekspresowych i autostrad oraz budowę 57 obwodnic w ciągach dróg krajowych. Na realizację inwestycji ujętych w Programie przewiduje się kwotę 107 mld zł. Realizacja wszystkich zadań inwestycyjnych pozwoli na stworzenie sieci autostrad oraz dróg ekspresowych w ramach następujących ciągów komunikacyjnych: A1, A2, A4, A18, S1, S2, S3, S5, S6, S7, S8, S10, S11, S12, S17, S19, S22, S51, S61, S69 oraz S74. Ponadto w Programie znajduje się lista mniejszych zadań inwestycyjnych z zakresu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego tzw. Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.

Urząd Wojewódzki w Olsztynie

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!

Kod antyspamowy
Odśwież

logowanie