
WARMIA I MAZURY. W ramach RPO 2014-2020 został opracowany Warmińsko-Mazurski System Finansowania Usług Rozwojowych, zwany również WA-MA FUR System. Jest to system dystrybucji środków finansowych z EFS przeznaczonych na wspieranie adaptacyjności przedsiębiorców i pracowników.
Za pośrednictwem operatorów mikro, mali i średni przedsiębiorcy oraz ich pracownicy (w tym osoby pracujące na własny rachunek) mogą uzyskać dofinansowanie usług rozwojowych dostępnych w Bazie Usług Rozwojowych prowadzonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. W sumie zostaną podpisane umowy o wartości 80.234.652zł.
Zadaniem operatorów jest obsługa mikro, małych i średnich przedsiębiorstw czyli:
- rozpoznanie potrzeb firmy (firmy mogą się ze swoimi potrzebami zgłaszać do operatorów, ale też doradcy mobilni operatorów będą docierać do przedsiębiorców w terenie)
- pomoc w doborze odpowiednich szkoleń i firm szkoleniowych
- załatwienie wszelkich formalności i dokumentów za przedsiębiorcę
- refinansowanie poniesionych kosztów szkoleń.
Ideą jest uproszczenie procedur oraz ułatwienie i przyspieszenie dostępu do szkoleń dla pracodawców.
Wybrani w drodze konkursu operatorzy realizują projekty przez okres 30 miesięcy, od 1 października 2016 roku do 31 marca 2019 roku.
Dystrybucja środków EFS odbywa się na zasadzie refundacji poniesionych kosztów. Oznacza to, że operator zwraca część kosztów MŚP, w zależności od poziomu dofinansowania, po zakończeniu ich uczestnictwa w usłudze rozwojowej i ocenie w RUR (baza usług rozwojowych prowadzona przez PARP). Maksymalne dofinansowanie to 80 proc. Maksymalna kwota wsparcia ze środków EFS przypadająca na jedno MŚP w okresie 2016-2023 nie może przekroczyć kwoty 70 tys. zł.
Operatorzy zostali wyłonieni, w wyniku konkursu, oddzielnie dla każdego subregionu województwa warmińsko-mazurskiego.
W subregionie olsztyńskim zostaną zrealizowane projekty o łącznej wartości 32.533.659zł (w tym dofinansowanie EFS 27.145.981zł). Rolę operatorów pełnią: Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka”, Techpal Sp. z o.o. i Warmińsko-Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych
W subregionie elbląskim zostaną zrealizowane projekty o łącznej wartości 23.595.594zł (w tym dofinansowanie EFS 19.818.037zł. Rolę operatorów pełnią: Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka”, Techpal Sp. z o.o.
W subregionie ełckim zostaną zrealizowane projekty o łącznej wartości 24.105.398zł (w tym dofinansowanie EFS 20.145.500zł. Rolę operatorów pełnią: Stowarzyszenie „Centrum Rozwoju Ekonomicznego Pasłęka”, Techpal Sp. z o.o., Warmińsko-Mazurski Związek Pracodawców Prywatnych.
Urząd Marszałkowski w Olsztynie
Świadczenie "Mama 4+" wypłacane jest już od ponad 6 lat. Na Warmii i Mazurach otrzymuje je obecnie prawie 4 tysiące osób.
W Młynie Kulturalnym w Budrach trwa cykl bezpłatnych warsztatów organizowanych w ramach programu Uniwersytetu Ludowego Pogranicza. Mogą w nich brać udział również mieszkańcy powiatu gołdapskiego.
Młodzieżowy Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego ogłasza dwa konkursy: fotograficzny i plastyczny, skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Warmii i Mazur.
Poseł Janusz Cieszyński zaprasza młodzież z województwa warmińsko-mazurskiego w wieku 15-25 lat do wzięcia udziału w konkursie pt. "Jestem stąd".
Samorząd województwa zbada zapotrzebowanie na usługi społeczne wśród samotnych osób starszych w regionie. Ankieterzy odwiedzą m.in. seniorów w gminie Dubeninki.
Nauczyciele m.in. z terenu powiatu gołdapskiego biorą udział forum edukacyjnym dla nauczycieli, zorganizowanym w ramach realizacji projektu „Młodzi kreatywni”.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje o ostrożność w związku z nasileniem prób wyłudzeń danych i pieniędzy przez osoby podszywające się pod jego pracowników.
20 sierpnia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi wspólnie z policjantami z Lwówka Śląskiego i Wałbrzycha zatrzymali 5 osób zamieszanych w handel narkotykami.
Urząd Skarbowy w Olecku zaprasza dziś na czwarte - ostatnie spotkanie informacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur.
Trwa drugi nabór wniosków o dofinansowanie na rozwój umiejętności podstawowych dorosłych mieszkańców regionu Warmii i Mazur. Do rozdysponowania jest 21 milionów złotych.