
POZNAŃ. 11 grudnia w Poznaniu odbyło się założycielskie spotkanie Stowarzyszenia Byłych Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej. To pierwsza taka organizacja w Polsce skupiająca w swoich szeregach wieloletnich samorządowców. Pomysłodawca i inicjator stowarzyszenia Jacek Mrowicki zaproponował powołanie grupy założycielskiej, składającej się przede wszystkim z wójtów, burmistrzów i prezydentów pełniących swoją funkcję co najmniej kilka kadencji. Wg J. Mrowickiego stowarzyszenie powinno wykorzystać ich potencjał ich ogromne doświadczenie. Poniżej niektóre z tez przedstawionych przez inicjatora:
- Osoby które przez wiele lat zarządzały tak skomplikowanymi organizmami jakimi są miasta i gminy posiadają unikalną wiedzę i doświadczenie. Wiedza ta nie powinna ulec roztrwonieniu. Swoim doświadczeniem powinni dzielić się jako doradcy oraz powinni szkolić nowe kadry dla rozwijającej się samorządności zarówno w kraju jak i za granicą np.: szkolić kadry samorządowe dla nowo przyjętych krajów UE.
- Osoby stojące przez wiele lat na czele tak skomplikowanych organizmów społeczno -gospodarczych jakimi są miasta i gminy i były niekwestionowanymi liderami w swoich regionach, mogą jeszcze wiele dobrego zrobić dla społeczności lokalnych.
- Dzięki temu, że nie pełnią już obecnie tak znaczących funkcji publicznych mogą w sposób nieskrępowany opiniować wszelkiego rodzaju działania w zakresie samorządności zarówno w skali regionalnej jak i ogólnopolskiej.
- Ich doświadczenie może uchronić wielu liderów miast i gmin przed popełnieniem błędów, które mogą w sposób znaczący odbić się na lokalnych społecznościach.
- Wiedza zgromadzona przez członków stowarzyszenia powinna być wykorzystywana w procesie kształcenia i dokształcania przyszłych i obecnych kadr samorządowych.
Celem realizacji powyższych celów między innymi:
- zostanie powołane studium Master of Local Administration, gdzie będzie możliwość prowadzenia wykładów i seminariów
- stowarzyszenie ubiegać się będzie o pozyskanie stosownych funduszy na podnoszenie standardów samorządności w Polsce i krajach obcych
- stowarzyszenie będzie prowadziło szeroko pojętą działalność doradczą o zasięgu ogólnopolskim
W skład grupy założycielskiej weszli między innymi:
- Mariusz Poznański przez 6 kadencji wójt Czerwonaka, a przez ostatnie 19 lat prezes Związku Gmin Wiejskich RP
- Ryszard Grobelny, wieloletni prezydent Poznania, przez ostatnich 12 lat prezes Związku Miast Polskich
- Marek Miros, przez 6 kadencji burmistrz Gołdapi, przez ostatnich 12 lat członek zarządu Związku Miast Polskich, a w ostatniej kadencji wiceprezes tej samorządowej korporacji.
Z naszego regionu członkami założycielami zostali doświadczeni samorządowcy, którzy oprócz tego, ze byli wójtami czy burmistrzami, aktywnie działali w regionalnych i ogólnopolskich organizacjach samorządowych i pozarządowych. Między innymi Jolanta Piotrowska - była burmistrz Giżycka, Marzenna Supranowicz - wielokadencyjna wójt Pozedrza, Andrzej Sieroński - wieloletni wójt Giżycka, Bronisław Mazurkiewicz - były burmistrz Działdowa, Józef Zapert - przez 6 kadencji wójt gminy Rozogi, a z sąsiedniego województwa podlaskiego Leszek Cieślik - były burmistrz Augustowa, były poseł.
W skład Zarządu SBWBiPRP weszli:
- Jan Bronś – prezes, były burmistrz Oleśnicy
- Leszek Cieślik – członek zarządu, były burmistrz Augustowa
- Julian Jokś – członek zarządu, były burmistrz Krotoszyna
- Marek Miros –członek zarządu, były burmistrz Gołdapi
- Jacek Mrowicki – wiceprezes, inicjator stowarzyszenia
W skład komisji rewizyjnej z naszego regionu weszli:
- Andrzej Sieroński, były wójt Giżycka
- Józef Zapert, były wójt gminy Rozogi.
W najbliższym czasie stowarzyszenie zarejestruje swoją działalność w sądzie w Poznaniu i rozpocznie działalność.
W Młynie Kulturalnym w Budrach trwa cykl bezpłatnych warsztatów organizowanych w ramach programu Uniwersytetu Ludowego Pogranicza. Mogą w nich brać udział również mieszkańcy powiatu gołdapskiego.
Młodzieżowy Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego ogłasza dwa konkursy: fotograficzny i plastyczny, skierowane do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Warmii i Mazur.
Poseł Janusz Cieszyński zaprasza młodzież z województwa warmińsko-mazurskiego w wieku 15-25 lat do wzięcia udziału w konkursie pt. "Jestem stąd".
Samorząd województwa zbada zapotrzebowanie na usługi społeczne wśród samotnych osób starszych w regionie. Ankieterzy odwiedzą m.in. seniorów w gminie Dubeninki.
Nauczyciele m.in. z terenu powiatu gołdapskiego biorą udział forum edukacyjnym dla nauczycieli, zorganizowanym w ramach realizacji projektu „Młodzi kreatywni”.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje o ostrożność w związku z nasileniem prób wyłudzeń danych i pieniędzy przez osoby podszywające się pod jego pracowników.
20 sierpnia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi wspólnie z policjantami z Lwówka Śląskiego i Wałbrzycha zatrzymali 5 osób zamieszanych w handel narkotykami.
Urząd Skarbowy w Olecku zaprasza dziś na czwarte - ostatnie spotkanie informacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur.
Trwa drugi nabór wniosków o dofinansowanie na rozwój umiejętności podstawowych dorosłych mieszkańców regionu Warmii i Mazur. Do rozdysponowania jest 21 milionów złotych.