
OLSZTYN. W ostatnim czasie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego odnotowano liczne przypadki występowania barszczu Sosnowskiego oraz problemy w zwalczaniu tej rośliny. W związku z tym wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski poinformował wszystkie samorządy z naszego regionu o tym, iż Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 4 mln zł, w formie dotacji, na działania związane ze zwalczaniem barszczu Sosnowskiego.
Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję o ogłoszeniu konkursu o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach programu priorytetowego „Ochrona przyrody i przywracanie różnorodności biologicznej Część 1) Ochrona obszarów i gatunków cennych przyrodniczo”. Celem naboru wniosków jest udzielenie wsparcia finansowego jednostkom samorządu terytorialnego dla skutecznego usunięcia istniejących stanowisk barszczu Sosnowskiego oraz zapobieżenie rozprzestrzenianiu się tego gatunku na nowe tereny.
Wnioski będzie można przesyłać w terminie od 17 sierpnia do 30 września bieżącego roku.
Edyta Wrotek,
rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego
Tegoroczne dożynki wojewódzkie odbędą się 20 września w Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznym w Olsztynku. Jak zawsze przeprowadzony zostanie konkurs na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy.
W okresie od stycznia do czerwca br. funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej stwierdzili, że prawie 500 osób pracowało niezgodnie z przepisami.
Rodzice mogą już składać wnioski o wypłatę świadczenia z programu Dobry Start na wyprawkę szkolną dla dzieci. 300zł przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku do 20 lat, a jeżeli ma orzeczoną niepełnosprawność to do ukończenia 24 lat.
W czasie wolnym od służby gołdapska policjantka zareagowała bez chwili zawahania. W Olecku zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Volskwagena.
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi zatrzymali w powiecie ełckim kuriera i nielegalnych migrantów.
Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od stycznia do końca maja skontrolowali legalność zatrudnienia ponad 1400 obcokrajowców na Warmii i Mazurach. Stwierdzili, że 460 pracowało niezgodnie z przepisami.
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi zatrzymali kuriera i nielegalnych migrantów. Ukrainiec wiózł 6 obywateli Afganistanu.
Sołtys sołectwa Cisówek w gminie Dubeninki Edyta Karbowska został wyróżniona podczas Samorządowego Forum Sołtysów na Warmii i Mazurach.
Od stycznia do końca kwietnia funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej sprawdzili legalność zatrudnienia ponad tysiąca obcokrajowców. 237 osób pracowało niezgodnie z przepisami.
Województwo warmińsko-mazurskie ogłosiło przetarg na świadczenie usług regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich w regionie.