
GUSIEW. Przygotowania do uruchomienia na przejściu Gołdap–Gusiew ruchu towarowego w pełnym zakresie to główny temat polsko-rosyjskich rozmów, które przeprowadzono 20 lutego w Gusiewie. Uczestniczyli w nich przedstawiciele olsztyńskiej Izby Celnej, obu urzędów celnych oraz Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Rosjanie przybyli w adekwatnym składzie. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez służby wojewody warmińsko-mazurskiego, w listopadzie br. powinna zakończyć się budowa i wyposażenie terminala towarowego na przejściu w Gołdapi. By jednak przejechały tam pierwsze tiry, niezbędne będzie porozumienie międzyrządowe poszerzające status przejścia. Trzeba też będzie zwiększyć obsadę kadrową służb, dotyczy to tak polskiej jak i rosyjskiej strony. Ponadto droga prowadząca na przejście na terenie obwodu kaliningradzkiego nie spełnia norm wymaganych przy tak ciężkich środkach transportu. Będzie więc modernizowana. To główne problemy, które należy w najbliższych miesiącach rozwiązać.
Ponadto, w trakcie spotkania, służby wstępnie uzgodniły zasady współpracy m.in. w takich dziedzinach jak: e booking-bus (strona rosyjska także będzie korzystała z tego systemu), wspólnego mierzenia czasu przekraczania granicy i uruchomienia „zielonego korytarza" na przejściu Gronowo–Mamonowo.
Tegoroczne dożynki wojewódzkie odbędą się 20 września w Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznym w Olsztynku. Jak zawsze przeprowadzony zostanie konkurs na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy.
W okresie od stycznia do czerwca br. funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej stwierdzili, że prawie 500 osób pracowało niezgodnie z przepisami.
Rodzice mogą już składać wnioski o wypłatę świadczenia z programu Dobry Start na wyprawkę szkolną dla dzieci. 300zł przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku do 20 lat, a jeżeli ma orzeczoną niepełnosprawność to do ukończenia 24 lat.
W czasie wolnym od służby gołdapska policjantka zareagowała bez chwili zawahania. W Olecku zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Volskwagena.
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi zatrzymali w powiecie ełckim kuriera i nielegalnych migrantów.
Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od stycznia do końca maja skontrolowali legalność zatrudnienia ponad 1400 obcokrajowców na Warmii i Mazurach. Stwierdzili, że 460 pracowało niezgodnie z przepisami.
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi zatrzymali kuriera i nielegalnych migrantów. Ukrainiec wiózł 6 obywateli Afganistanu.
Sołtys sołectwa Cisówek w gminie Dubeninki Edyta Karbowska został wyróżniona podczas Samorządowego Forum Sołtysów na Warmii i Mazurach.
Od stycznia do końca kwietnia funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej sprawdzili legalność zatrudnienia ponad tysiąca obcokrajowców. 237 osób pracowało niezgodnie z przepisami.
Województwo warmińsko-mazurskie ogłosiło przetarg na świadczenie usług regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich w regionie.