Funkcjonariusze SG prowadzili działania kontrolne w ramach legalności pobytu cudzoziemców w Ruskiej Wsi, miejscowości położonej poza strefą przygraniczną MRG. Obywatelka Rosji przekroczyła granicę przez drogowe przejście graniczne w Gołdapi i podróżowała do Mikołajek. Urządzenie nawigacyjne wskazało trasę prowadzącą do celu drogą nr 65 przez powiat ełcki. Wybór tego szlaku był niefortunny. Kontynuowanie podróży do Mikołajek drogą krajową nr 65 aż do Ełku, a następnie przez Orzysz, prowadzi do naruszenia zasad MRG.
Straż Graniczna apeluje do obywateli Rosji o rozwagę w wyborze tras podróżowania w ramach małego ruchu granicznego w północno-wschodnim regionie Polski. Wskazujemy na wybór dróg przebiegających przez strefy przygraniczne w granicach wskazanych umową międzynarodową. W przypadku przekroczenia granicy na drogowym przejściu granicznym w Gołdapi i obrania za cel podróży Mikołajek, jadąc drogą krajową nr 65 należy już w okolicach Olecka kierować się na Wydminy drogą wojewódzką nr 655. Na skrzyżowaniu dróg 655 i 63 należy kontynuować podróż przez Giżycko (droga krajowa nr 59 – droga wojewódzka nr 643 – droga krajowa nr 16).

Straż Graniczna przypomina o zasięgu małego ruchu granicznego. Na terenie całego obwodu kaliningradzkiego obowiązują zasady MRG, określone w umowie międzynarodowej. Natomiast w Polsce wyznaczono strefę przygraniczną, która nie obejmuje całości województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego, lecz tylko niektóre powiaty i miasta. Wyjazd poza tą strefę jest naruszeniem prawa, za które grożą określone konsekwencje: obywatele Rosji stracą zezwolenie MRG, będą zobowiązani do opuszczenia Polski i otrzymają zakaz wjazdu do RP na określony czas.
Strefa przygraniczna na terytorium RP:
- w województwie pomorskim: powiat pucki, miasto Gdynia, miasto Sopot, miasto Gdańsk, powiat gdański, powiat nowodworski, powiat malborski;
- w województwie warmińsko-mazurskim: miasto Elbląg, powiat elbląski, powiat braniewski, powiat lidzbarski, powiat bartoszycki, miasto Olsztyn, powiat olsztyński, powiat kętrzyński, powiat mrągowski, powiat węgorzewski, powiat giżycki, powiat gołdapski, powiat olecki.
W okresie od stycznia do czerwca br. funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej stwierdzili, że prawie 500 osób pracowało niezgodnie z przepisami.
Rodzice mogą już składać wnioski o wypłatę świadczenia z programu Dobry Start na wyprawkę szkolną dla dzieci. 300zł przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku do 20 lat, a jeżeli ma orzeczoną niepełnosprawność to do ukończenia 24 lat.
W czasie wolnym od służby gołdapska policjantka zareagowała bez chwili zawahania. W Olecku zatrzymała nietrzeźwego kierowcę Volskwagena.
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi zatrzymali w powiecie ełckim kuriera i nielegalnych migrantów.
Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od stycznia do końca maja skontrolowali legalność zatrudnienia ponad 1400 obcokrajowców na Warmii i Mazurach. Stwierdzili, że 460 pracowało niezgodnie z przepisami.
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi zatrzymali kuriera i nielegalnych migrantów. Ukrainiec wiózł 6 obywateli Afganistanu.
Sołtys sołectwa Cisówek w gminie Dubeninki Edyta Karbowska został wyróżniona podczas Samorządowego Forum Sołtysów na Warmii i Mazurach.
Od stycznia do końca kwietnia funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej sprawdzili legalność zatrudnienia ponad tysiąca obcokrajowców. 237 osób pracowało niezgodnie z przepisami.
Województwo warmińsko-mazurskie ogłosiło przetarg na świadczenie usług regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich w regionie.
Komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Daniel Wojtaszkiewicz wręczył dziś 28 funkcjonariuszom akty mianowania na stopień kaprala.