GOŁDAP. Czteroosobowa rodzina w Gołdapi, która dziś nie segreguje produkowanych w domu śmieci, płaci co miesiąc gminie za ich zagospodarowanie 48zł. Jeśli wkrótce ta rodzina nie zmieni nawyków i nie zacznie segregować śmieci i to aż na 5 frakcji to niewykluczone, że już za kilka miesięcy będzie płacić 120 złotych. Dlaczego?

Jeszcze do niedawna każdy mieszkaniec naszego kraju miał wybór i mógł segregować płacąc niższą opłatę lub nie segregować i płacić wyższą. Wiele samorządów ustalając stawki za gospodarowanie odpadami wprowadzało niewielkie zróżnicowanie tych opłat. To zaś powodowało, że w takich gminach segregować ludziom zwyczajnie się nie opłacało. W przypadku gminy Gołdap, gminy Dubeninki i innych gmin należących do Związku Międzygminnego „Gospodarka komunalna” był jeszcze jeden powód. Sortownia odpadów w Siedliskach, która obsługuje związkowe gminy, jest na tyle nowoczesną instalacją, że bez większych problemów sortuje odpady za mieszkańców, a ewentualne problematyczne śmieci dosortowują ludzie pracujący w zakładzie.

Znowelizowane przepisy nie dają już nikomu wyboru. Każdy mieszkaniec naszego kraju musi codzienne śmieci sortować i to aż na 5 frakcji. Jeśli ktoś nie robi, płaci karną opłatę, której wysokość wynosić musi od dwukrotności do czterokrotności opłaty za gospodarowanie odpadami. Dodatkowo jest też odpowiedzialność zbiorowa. Wystarczy, że w budynku wspólnoty lub spółdzielni jedna osoba nie segreguje (lub robi to źle), a karną opłatę płacą wszyscy mieszkańcy wspólnoty lub spółdzielni.

Samorządy mają jeszcze trochę czasu na dostosowanie lokalnych zasad do nowych przepisów. Muszą one jednak być od razu uwzględnione, jeśli samorząd chce cokolwiek zmienić, np. wysokość opłat na gospodarowanie odpadami. Z taką właśnie sytuacją będziemy prawdopodobnie mieli w gminie Gołdap. System gospodarki odpadami nie bilansuje się, choć powinien. Rok bieżący może się zamknąć minusem w wysokości 600 tysięcy złotych, czyli gmina będzie musiała tyle dołożyć do odbioru i zagospodarowywania śmieci mieszkańców z własnego budżetu. Zarówno burmistrz jak i radni z komisji rady miejskiej ds. budżetu uważają, że nie jest to właściwa sytuacja i system należy w miarę szybko zbilansować.

Obecne obliczenia wskazują, że aby system się bilansował, opłata powinna wynosić trochę ponad 15 złotych od osoby. Podczas obrad komisji i omawiania tematu gospodarki odpadami komunalnymi właśnie kwota 15 złotych padła jako wstępna propozycja nowej opłaty „śmieciowej” (teraz 11zł). Jednocześnie zaproponowane zostało, żeby opłata karna za niesegregowanie lub niewłaściwe segregowanie była najniższa możliwa czyli dwukrotna (30zł).

Jak wynika ze złożonych w gminie deklaracji, opłaty śmieciowe są wnoszone za 15.274 osoby. Zdecydowana większość zadeklarowała, że nie prowadzi segregacji śmieci i oddaje je zmieszane. Według nowych zasad nie będzie wyboru, każdy będzie musiał oddawać śmieci posegregowane. Tak stanowi prawo, gmina nie może tego zmenić.  Jeśli ktoś nie będzie segregował lub posegreguje źle, firma odbierajaca odpady poinformuje o tym burmistrza, a ten wyda decyzję i naliczy karną opłatę  w wysokości 30zł od osoby.

Nowe opłaty i obowiązek segregacji miałyby wejść na terenie gminy Gołdap na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2020 roku. Tak wstępnie uzgodniono na posiedzeniu komisji. Poprzedzić je miałaby duża kampania informacyjna przeprowadzona przez burmistrza. Społeczeństwo miałoby podczas niej m.in. poznać zasady segregacji, powody wprowadzenia zmian i nowe stawki opłat.

Choć temat nowych zasad gospodarki odpadami i nowych wysokości opłat jest dopiero w początkowej fazie dyskusji włodarzy, wiele wskazuje na to, że będzie to bardzo trudny temat. Tym bardziej, że dla niektórych mieszkańców zmiany mogą oznaczać bardzo duży wzrost comiesięcznych wydatków. To zaś może spowodować duże niezadowolenie społeczne.

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!


INFORMACJA

Siedziba redakcji GOLDAP.INFO jest nieczynna do odwołania.
Nie ma możliwości osobistego zlecenia publikacji ogłoszenia lub reklamy. Ogłoszenia drobne prosimy zlecać przez internet lub SMS. W przypadku ogłoszeń na stronie głównej i innych reklam, prosimy o kontakt przez email (redakcja@goldap.info) lub telefoniczny / Viber / WhatsApp (+48 504-475-522).

 

Wyszukiwarka