15 sierpnia w Żytkiejmach, przy Ośrodku Zdrowia, odbędzie się „Święto sękacza". Impreza rozpocznie się o godzinie 13.00 i potrwa do 23.00. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji łączących dziedzictwo natury, kultury i rzemiosła. Na granicy Puszczy Rominckiej będzie inspirował Państwa zapach świeżo pieczonych sękaczy. Najbardziej wyszukane podniebienia smakoszy na pewno tego dnia znajdą coś dla siebie w regionalnej kuchni, gdzie będą czekały swojskie smakołyki, degustacja dań ludowych, stoiska ze sztuką, rzemiosłem i zdrową żywnością. Podczas uroczystość będzie można wziąć udział w konkursach, przygotowanych przez Stowarzyszenie Żytkiejmska Struga: na wykonanie najdłuższego naszyjnika z sęków, zjedzenia sękacza na czas bez użycia rąk i bicie piany na czas czy oddzielenie żółtek od białek. Najmłodsi będą mogli być żywymi obrazami. Podczas festynu odbędzie się też konkurs na danie regionalne o wyjątkowym, oryginalnym smaku. W zainscenizowanej Chacie Wiejskiej, z eksponatów użyczonych ze Skansenu Andrzeja Hucika, będzie można doświadczyć klimatu szczególnego miejsca, inspirowanego kulturą ludową.

 

 

Na scenie wystąpią zespoły: Angelus, Rominczanki, Sacrum, Emanuel Znaroku, Rospuda i Pokolenie. Do wieczornej zabawy będzie przygrywał zespół Marko. Członkowie stowarzyszenia rozdawać będą uczestnikom festynu grochówkę, a dziewczynki w strojach ludowych będą częstowały specjałem dnia, czyli sękaczem. Spotkanie uświetni pokaz żonglerki ogniem w wykonaniu Damiana Pawłowskiego.

Organizatorem festynu jest Stowarzyszenie Żytkiejmska Struga. Partnerami imprezy są zaś Świetlica Wiejska w Żytkiejmach i Filia Biblioteczna w Żytkiejmach.


kalendarz wydarzeń
Pn Wt Śr Cz Pt So N
2
3
7
10
11
13
19
24
26

Wyszukiwarka

Loading