W sierpniu przyszłego roku mają ruszyć prace budowlane przy modernizacji drogi krajowej nr 65. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na wykonanie projektu tej inwestycji. Starania burmistrza Gołdapi Tomasza Luto i prezydenta Ełku Tomasza Adrukiewicza przyniosą efekt oczekiwany przez wielu kierowców.

Przecinająca nasze województwo droga krajowa 65 (biegnąca od granicy województwa przez Ełk, Olecko i Gołdap do granicy państwa) przez wielu ekspertów i użytkowników jest oceniana jako jedna z najbardziej niebezpiecznych i najmniej komfortowych „krajówek”. Aby rozwiązać ten palący problem, samorząd gołdapski (reprezentowany przez burmistrza Gołdapi Tomasza Luto i jego zastępcę Jacka Morzego) i ełcki (w osobie prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza), wspólnie wystąpiły do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa z wnioskiem o podjęcie prac modernizacyjnych. Wniosek ten został rozpatrzony pozytywnie

Umowa na przygotowanie projektu przebudowy DK65 została już podpisana. Jej wartość to prawie 9 milionów złotych. Przebudowa drogi, obejmująca prace na ośmiu odcinkach, kosztować będzie ponad 400 milionów złotych. Zakończenie prac nad siedmioma z nich zaplanowano na lato roku 2021. Trzy lata później ma zostać oddana do użytku obwodnica Gąsek.

W trzecim kwartale przyszłego roku mają ruszyć prace na odcinku pomiędzy granicą państwa i obwodnicą Gołdapi. Obejmą one m.in. zbudowanie ciągu pieszo-rowerowego, o który wnioskowali mieszkańcy oraz przedsiębiorcy z Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Szerokość jezdni wynosić będzie 8 metrów.

Modernizacja drogi zwiększy komfort i skróci czas podróży. Umożliwi bezpieczne poruszanie się pojazdom o dopuszczalnym nacisku osi napędowej do 11,5t. Taki limit przewiduje ustawodawstwo Unii Europejskiej, do którego Polska ma obowiązek się dostosować. Drogi spełniające ten wymóg są znacznie lepiej zabezpieczone przed zniszczeniem nawierzchni przez samochody ciężarowe.
Opublikowano na zlecenie Urzędu Miejskiego w Gołdapi.
Redakcja GOLDAP.INFO nie ponosi odpowiedzialności za formę i treść powyższej informacji.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

Podobał Ci się artykuł? Doceniasz działalność goldap.info?
Jeśli uważasz, że to co robimy jest wartościowe, postaw nam wirtualną kawę.