Komunikat Urzędu Miejskiego w Gołdapi w sprawie zimowego utrzymania ulic w mieście i dróg w gminie Gołdap na sezon 2021/2022.

Urząd Miejski w Gołdapi przypomina informację, która w jednoznaczny sposób określa przynależność ulic i dróg oraz odpowiedzialność poszczególnych zarządców za ich utrzymanie.

  1. Ulice gminne na terenie miasta utrzymuje Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., ul.Konstytucji 3 Maja 1A, 19-500 Gołdap. Uzasadnione uwagi i interwencje należy zgłaszać pod nr telefonu: 87 615 12 29, 601 405 790.
  2. Drogi gminne na terenie gminy Gołdap, poza obszarem miasta, utrzymuje PPHU ,,TRANSROM” Sp. z o. o., ul.Suwalska 24, 19-500 Gołdap. Uzasadnione uwagi i interwencje należy zgłaszać pod numery telefonów 87-615 01 73.
  3. Koordynacją zimowego utrzymania ulic i dróg gminnych z ramienia Urzędu Miejskiego w Gołdapi zajmują się:
    a) drogi gminne na terenie wiejskim gminy Gołdap – Jarosław Duchnowski, tel. 87 615 60 21, kom. 694 484 956.
    b) ulice gminne na terenie miasta Gołdap – Magda Zymkowska, tel. 87 615 60 52,
    c) w przypadku absencji ww. osób oraz po godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Gołdapi - Jarosław Duchnowski.

Należy nadmienić, że utrzymanie dróg, ulic i chodników w okresie zimowym w stanie całkowitego bezpieczeństwa w szczególności przy gwałtownych opadach śniegu, występującej gołoledzi na całym podległym terenie, będzie niemożliwe do wykonania jednocześnie ze względów technicznych.

Drogi i ulice powiatowe na terenie miasta i gminy utrzymuje Zarząd Dróg Powiatowych w Gołdapi. Uzasadnione uwagi należy zgłaszać na numer telefonu 87 615 09 89.

Drogi i ulice wojewódzkie na terenie miasta i gminy utrzymuje PPHU „TRANSROM” Sp. z o. o. w Gołdapi. Uzasadnione uwagi i interwencje należy zgłaszać pod numery telefonów: 87 520 20 30, kom. 883 353 482.

Ulice położone w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej utrzymuje PGK Sp. z o.o. w Gołdapi. Uzasadnione uwagi należy zgłaszać pod numery telefonów: 87 615 12 29, 601 405 790.

 

UWAGA !

SWOJE UWAGI I PROŚBY MOŻNA RÓWNIEŻ ZGŁASZAĆ DO PUNKTU MONITORINGU WIZYJNEGO URZĘDU MIEJSKIEGO W GOŁDAPI TEL. 87 615 60 57

 

Apel do właścicieli i zarządców nieruchomości

Gdy za oknami robi się chłodno i pojawia się pierwszy śnieg, właściciel lub zarządca budynku powinien być gotowy do wykonywania dodatkowych prac. Powszechnie wiadomo, że jest on zobowiązany do odśnieżania chodników i ciągów komunikacyjnych znajdujących się na podległym mu terenie. Ale trzeba wiedzieć, że zimowe obowiązki zarządcy to nie tylko odśnieżanie. Właściciel nieruchomości lub działający w jego imieniu zarządca musi wykonywać podczas zimy także szereg innych prac w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i użytkowników obiektów.

Bezpieczny chodnik to podstawa

Usuwanie lodu i śniegu z chodników otaczających nieruchomość lub stanowiących integralną część osiedla ma nie tylko względy praktyczne. Nie chodzi jedynie o umożliwienie swobodnego przemieszczania się mieszkańców, jest to także wymóg regulowany ustawowo. Jeśli zarządca nieruchomości nie zadba o oczyszczenie chodnika, dróg i innych pieszo-jezdnych ciągów komunikacyjnych i w wyniku tego dojdzie do wypadku musi być świadomy, że będzie musiał wypłacić odszkodowanie osobom poszkodowanym. Jest to szczególnie ważne w przypadku nieruchomości, w których występuje duży przepływ ludności. W takich miejscach bardzo łatwo o pośliźnięcie się przechodnia na nieodśnieżonej albo śliskiej powierzchni chodnika. Bardzo ważne jest nie tylko odpowiednie usunięcie śniegu i lodu z chodnika czy schodów znajdujących się na zewnątrz zarządzanego obiektu. Dodatkowym zabezpieczeniem dla mieszkańców mogą być na przykład specjalne maty antypoślizgowe, które można położyć na schodach oraz w ich pobliżu.

Odśnieżanie nie kończy się na ogrodzeniu

Właściciel posesji, a tym samym także zarządca znajdującej się na niej nieruchomości muszą również dbać o bezpośrednie sąsiedztwo działki. Taki wymóg stawia przed nimi ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zarządca, właściciel ma obowiązek sprzątania chodnika, który znajduje się „bezpośrednio przy granicy nieruchomości”. Trzeba jednak pamiętać, że za chodnik uznaje się także nieutwardzoną część drogi przeznaczoną dla ruchu pieszych.

Nie tylko odśnieżanie chodnika

Bardzo często nawet właściciel nieruchomości nie ma pojęcia o tym, że ciąży na nim obowiązek usuwania sopli, nawisów lodowych czy śniegu z dachu budynku. Tę kwestię od dawna szczegółowo reguluje prawo budowlane. Zgodnie z nim zimowe obowiązki zarządcy obejmują także zapewnienie bezpiecznego użytkowania budynku między innymi podczas występowania intensywnych opadów atmosferycznych oraz ich następstw. W związku z tym zarządca musi dbać także o usuwanie nadmiaru śniegu z dachu czy likwidację sopli i nawisów lodowych, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu mieszkańców oraz przechodniów. Ponadto obowiązkiem zarządcy jest odpowiednie zabezpieczenie budynku i terenu wokół niego poprzez utworzenie strefy ochronnej na czas trwania prac na wysokości.

Obowiązek, o którym często się zapomina

Intensywne opady śniegu lub inne zjawiska meteorologiczne czy sejsmiczne powodują, że na zarządcy ciąży również obowiązek okresowej i doraźnej kontroli stanu technicznego nieruchomości. Terminy kontroli okresowych są uzależnione od rodzaju i przeznaczenia nieruchomości i są regulowane ustawowo. Jednak w razie wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych czy intensywnych opadów śniegu każdorazowo zarządca jest zobowiązany do doraźnej kontroli budynku, a w szczególności dachu. Ma to na celu sprawdzenie między innymi czy nie grozi nam katastrofa budowlana ze względu na znaczne przeciążenie dachu. Jednak takie kontrole muszą być szczegółowo ewidencjonowane w książce obiektu i przeprowadzane jedynie przez osobę posiadającą stosowne uprawnienia (na przykład osoby uprawnione do kierowania budową).

 

Szczegółowy wykaz zimowego utrzymania dróg na terenie wiejskim dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Gołdapi: https://www.goldap.pl/pl/229/30895/zimowe-utrzymanie-ulic-i-drog-w-gminie-goldap.html

Urząd Miejski w GołdapiOpublikowano na zlecenie Urzędu Miejskiego w Gołdapi.
Redakcja GOLDAP.INFO nie ponosi odpowiedzialności za formę i treść powyższej informacji.

 

Jesteśmy na Google News - obserwuj nas!

 

 


z życia Gołdapi

Warsztaty z Kicią Kocią

Biblioteka Publiczna w Gołdapi z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka zaprasza dzieci w wieku powyżej 3 lat wraz z opiekunami na warsztaty z Kicią Kocią - bohaterką serii książek autorstwa Anity Głowińskiej. Odbędą się one 27 maja.

Więcej…

VIII Wojewódzki Konkurs Fotograficzny „Mój Zabytek”

Prace fotograficzne gołdapian zostały docenione podczas VIII Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego „Mój Zabytek”. Nagrodę główną w grupie wiekowej 15-20 lat otrzymał Ernest Furtan za cykl prac pt. "Przedmioty".

Więcej…

Laurka dla mojej mamy

Biblioteka Publiczna w Gołdapi z okazji zbliżającego się Dnia Matki zaprasza dzieci na warsztat ph. „Laurka dla mojej mamy”.

Więcej…

Recital Lecha Dyblika w Grabowie

17 maja w amfiteatrze przy świetlicy wiejskiej w Grabowie odbyło się spotkanie z Lechem Dyblikiem, aktorem teatralnym i filmowym, a także pieśniarzem.

Więcej…

Powiatowe obchody Dnia Strażaka

Międzynarodowy Dzień Strażaka to święto strażaków obchodzone 4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim św. Floriana. Uroczyste powiatowe obchody tego święta odbyły się w Gołdapi dzisiaj.

Więcej…

Jacek Fedorowicz w bibliotece

W czwartkowe popołudnie w Bibliotece Publicznej w Gołdapi odbyło się spotkanie autorskie z Jackiem Fedorowiczem, które poprowadził dziennikarz Marcin Michrowski.

Więcej…

Porozmawiają o „Sekretnym życiu drzew”

Filia biblioteczna w Grabowie zaprasza na spotkanie dyskusyjnego klubu książki, które odbędzie się 20 maja o godzinie 15:00.

Więcej…

Pomóż i wesprzyj rzeczowo oraz finansowo

Rozpoczynamy zbiórkę finansową i rzeczową na rzecz osób pozostających na terenie Ukrainy. Pomoc będzie przekazana do gminy Popelnaste w rejonie aleksandryjskim, wchodzącym w skład obwodu kirowohradzkiego.

Więcej…

"Odjazdowy Bibliotekarz" - weź udział w rowerowym wyjeździe

Po koronawirusowej przerwie Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprasza 28 maja entuzjastów rowerowych przejażdżek na wspólną wycieczkę w ramach akcji „Odjazdowy Bibliotekarz”.

Więcej…

Po drugiej stronie stołu - jak widzimy świat na trzeźwo

13 maja w świetlicy wiejskiej w Żelazkach odbyło się zakończenie projektu „Po drugiej stronie stołu - jak widzimy świat na trzeźwo”.

Więcej…

Dzień Matki w Domu Kultury w Gołdapi

Z okazji Dnia Matki w Domu Kultury w Gołdapi przez pracownię teatru został przygotowany spektakl pt. „Portret mamy”. Zaprezentowany zostanie 26 maja. Do obchodów tego wyjątkowego święta włączyli się również uczestnicy zajęć z pracowni wokalnej i plastycznej.

Więcej…

"Po miłość" w MKF

18 maja o godzinie 18.00 w kinie Kultura odbędzie się spotkanie małomiasteczkowego klubu filmowego, podczas którego zostanie zaprezentowany polski film pt. "Po miłość". Po seansie będzie spotkanie z reżyserem Andrzejem Mańkowskim oraz odtwórcą jednej z ról Lechem Dyblikiem.

Więcej…

Dubeninki

Policja zaprasza na debatę w Dubeninkach

Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi zaprasza na debatę społeczną ph. "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - możesz mieć na nie wpływ. Jak wzmocnić poczucie bezpieczeństwa mieszkańców gminy Dubeninki".

Więcej…

Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja

5 maja w szkole w Dubeninkach odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Więcej…

Wojewódzki finał konkursu w Puszczy Rominckiej

22 kwietnia roku na terenie Puszczy Rominckiej odbył się wojewódzki finał XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Do rywalizacji przystąpiło 6 trzyosobowych drużyn reprezentujących poszczególne parki krajobrazowe Warmii i Mazur.

Więcej…

"Gołębica" - Danuta Ekman

Na Ukrainie trwa wojna. Rosyjski najeźdźca ze wsparciem Białorusi, która udostepniłą swoje terytorium  wojskom Putina, zaatakował innego sąsiada Polski. Pani Danuta Ekman z Dubeninek chciałaby się podzielić z Państwem swoim wierszem, który napisany został jeszcze przed wojną, a doskonale pasuje do dzisiejszych dni.

Więcej…

Drugoklasiści odwiedzili bibliotekę

1 kwietnia uczniowie klasy drugiej wraz z paniami Alicją Lejmel i Anną Pojawą świętowali w Gminnej Bibliotece Publicznej w Dubeninkach Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.

Więcej…

Radni powiedzieli „nie” dla funduszu sołeckiego

Rada gminy Dubeninki podczas marcowego posiedzenia zdecydowała, że w 2023 roku w ramach budżetu gminy nie będą wyodrębnione środki, które stanowiłyby fundusz sołecki.

Więcej…

Świąteczne spotkanie w GCK

Gminne Centrum Kultury w Dubeninkach zaprasza 8 kwietnia o godzinie 12:45 na otwarcie wystawy stroików, pisanek i palm wielkanocnych.

Więcej…

"Spotkanie z pisanką" w Żytkiejmach

Gminna Biblioteka Publiczna w Dubeninkach Filia w Żytkiejmach zaprasza na „Spotkanie z pisanką”, które odbędzie się 10 kwietnia w godzinach 13.00-16.00 w świetlicy wiejskiej w Żytkiejmach.

Więcej…

Gmina wybrała wykonawcę dużej inwestycji

Gmina Dubeninki rozstrzygnęła przetarg na realizację zadania pn. „Pierwszy w gminie zespół obiektów sportowych dla mieszkańców gm. Dubeninki. Budowa i przebudowa przyszkolnych obiektów sportowych wraz z remontem istniejących ciągów komunikacyjnych, przebudową zjazdu oraz instalacją odwadniającą”. Wybrana oferta opiewa na kwotę 1.718.310zł.

Więcej…

Gmina wyłoży na inwestycję więcej niż planowała

Podobny dylemat, jaki ostatnio miały władze powiatu gołdapskiego, mają teraz samorządowcy w Dubeninkach. Przetarg wykazał, że zaplanowane środki na inwestycję przy szkole są niewystarczające.

Więcej…

sport

Siatkarze z SP3 rywalizowali w Kętrzynie

14 maja w Kętrzynie odbył się po raz drugi Wojewódzki Turniej Rzucanki Siatkarskiej i Turniej Singli Siatkarskich o Puchar Prezesa Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Siatkowej Dziewcząt i Chłopców.

Więcej…

Pierwsze miejsce siatkarzy z SP3 w półfinale

Zwycięstwem doświadczonych siatkarzy ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Gołdapi zakończył się Półfinał Województwa Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego Igrzysk Dzieci w Piłce Siatkowej „Czwórek” chłopców rozgrywany w Mrągowie w piątek, 13 maja.

Więcej…

Sportowe sukcesy uczniów „piątki”

W miniony weekend uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich brali udział w dwóch wydarzeniach sportowych: Biegu Zwycięstwa w Gołdapi oraz Mistrzostwach Polski w Pływaniu w Płetwach w Gliwicach.

Więcej…

Wkrótce XXXII Mazurski Bieg Uliczny

22 maja w Baniach Mazurskich już po raz 32 odbędzie się Mazurski Bieg Uliczny. Uczestnicy w zależności od kategorii, będą mieli do pokonania od 100 do 3000 metrów. Każdy z biorących udział w zawodach otrzyma pamiątkowy medal. Na najlepszych czekają puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe.

Więcej…

Zawody na orientację

Wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności z Gołdapi oraz harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej “Aves” zapraszają do udziału w zawodach na orientację.

Więcej…

Tenisowe mistrzostwa województwa w Olecku

24 kwietnia w Olecku odbyły się Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Tenisie Stołowym w kategoriach skrzat oraz żak. W zawodach wzięli udział młodzi gołdapianie.

Więcej…

Akademia kibicowała Jagiellonii

Akademia Piłkarska 2017 Gołdap po raz kolejny zorganizowała wyjazd dzieci uczęszczających na zajęcia piłki nożnej oraz ich rodziców na mecz Ekstraklasy.

Więcej…

Dawid Chilicki w reprezentacji Polski

Gołdapianin Dawid Chilicki zagra w turnieju WTT Youth Star Contender we Władysławowie.

Więcej…

Szymon Bida na testach w Białymstoku

Wychowanek Akademii Piłkarskiej 2017 Gołdap Szymon Bida (rocznik 2008) wziął udział w testach do Liceum Mistrzostwa Sportowego w Białymstoku oraz drużyny Jagiellonia Białystok.

Więcej…

Tenisowy memoriał w Olecku z udziałem gołdapian

2 kwietnia w Olecku odbył się XIII Memoriał Ignacego Jasieluna i Franciszka Pietrołaja w tenisie stołowym. Do rywalizacji przystąpiło ponad 200 zawodniczek i zawodników z województw podlaskiego, warmińsko-warmińskiego i mazowieckiego, w tym zawodnicy UKS Gołdap Zdrój.

Więcej…

z regionu, kraju i świata

Recital Lecha Dyblika

Gminne Centrum Kultury w Kowalach Oleckich zaprasza na recital Lecha Dyblika, który odbędzie się 19 maja o godzinie 19:30 w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Kowalach Oleckich. Wstęp wolny.

Więcej…

Przyłapany z papierosami w plecaku

Gołdapscy funkcjonariusze Straży Granicznej przyłapali mieszkańca powiatu ełckiego, który niósł w plecaku nielegalne papierosy. Twierdził, że to na własny użytek. 53-latek wpadł na jednym z osiedli w Ełku.

Więcej…

Znieważyli i pobili Albańczyka

Prokuratura Rejonowa w Sejnach skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm mężczyznom: 40-letniemu suwałczaninowi i 35-letniemu mieszkańcowi Gołdapi.

Więcej…

Kandydaci do służby w SG już po egzaminach

36 kandydatów do służby w Warmińsko-Mazurskim Oddziale Straży Granicznej zmierzyło się z drugim etapem procedury kwalifikacyjnej. 29 osób uzyskało pozytywny wynik i już tylko krok dzieli ich od założenia munduru funkcjonariusza Straży Granicznej.

Więcej…

Utrudnienia w ruchu na obwodnicy Olecka

Rozpoczęła się przebudowa skrzyżowania obwodnicy Olecka z drogą wojewódzką 655 z Olecka w kierunku Giżycka. Ze względu na utrudnienia, dla gołdapian jadących w kierunku Ełku najlepszym rozwiązaniem będzie obecnie przejazd przez miasto Olecko.

Więcej…

Policjanci poszukują świadków potrącenia 10-latki

W Olecku samochód zaczepił lusterkiem przechodzące przez przejście dla pieszych dziecko. Kierowca udzielił dziecku pomocy i powiadomił o zdarzeniu rodzica, ale później odjechał z miejsca zdarzenia. Policja chce teraz ustalić dane kierowcy. Niewykluczone, że jest on mieszkańcem powiatu gołdapskiego.

Więcej…

Wymiana hrywien na złotówki przez uchodźców z Ukrainy

Od 1 kwietnia w banku PKO BP w Suwałkach ukraińscy uchodźcy będą mogli wymienić hrywny na złotówki. Kurs będzie ustalany raz na tydzień. W tym tygodniu wynosi 1 UAH = 0,14 PLN.

Więcej…

Weekend dla Ukrainy w ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500+ obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 roku w związku z działaniami wojennymi.

Więcej…

Trzynasta emerytura

W kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę trzynastej emerytury. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Trzynastka na rękę wynosi 1217,98zł.

Więcej…

Nowi funkcjonariusze SG złożyli ślubowanie

Dwadzieścioro funkcjonariuszy wstąpiło w szeregi Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Wcześniej pozytywnie zaliczyli postępowanie kwalifikacyjne.

Więcej…

na sygnale

Kolizja na obwodnicy

Do kolizji samochodów osobowych doszło dziś na skrzyżowaniu obwodnicy Gołdapi z drogą wojewódzką nr 650. Na szczęście nic nikomu się nie stało.

Więcej…

Pomnik ku chwale radzieckich żołnierzy uszkodzony

Uszkodzony został pomnik ku chwale „bohaterów Armii Radzieckiej poległych w walkach z najeźdźcą hitlerowskim o wyzwolenie ziemi gołdapskiej”, który znajduje się we Wronkach Wielkich.

Więcej…

Kierowca opla wydmuchał dwa promile

Ponad dwa promile alkoholu w wydychanym powietrzu miał kierowca opla, który został wczoraj zatrzymany.

Więcej…

Jeden nietrzeźwy, 21 za szybkich

8 maja gołdapscy policjanci brali udział w wojewódzkich działaniach ph. „Prędkość”. W trakcie akcji mundurowi zatrzymali do kontroli 21 kierujących, którzy nie zastosowali się do ograniczeń prędkości.

Więcej…

Złodzieje zostali zatrzymani

Zarzuty kradzieży z włamaniem i kradzieży usłyszeli 29-latek z Gołdapi oraz jego rok młodsza wspólniczka. Oboje okradali mieszkańców z różnych wartościowych przedmiotów, które następnie zamierzali sprzedawać.

Więcej…

Policyjne podsumowanie majówki

Od 29 kwietnia do 3 maja funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi prowadzili wzmożone prewencyjne działania pn. „Bezpieczny weekend - majówka”.

Więcej…

Kradł paliwo z ciężarówek

Gołdapscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne kradzieże z włamaniem. 29-latek trudnił się włamaniami do pojazdów ciężarowych, z których kradł paliwo. Na obecnym etapie sprawy wartość strat oszacowano wstępnie na blisko osiem tysięcy złotych. Sprawa ma jednak charakter rozwojowy.

Więcej…

Zgłosił interwencję i… został zatrzymany

176 dni - tyle czasu spędzi za kratkami mieszkaniec powiatu gołdapskiego. Mężczyzna sam zgłosił interwencję, w trakcie której okazało się, że jest poszukiwany.

Więcej…

Policyjne podsumowanie okresu świątecznego

Tegoroczna Wielkanoc na drogach powiatu gołdapskiego była bezpieczna. W trakcie czterech dni doszło tylko do trzech niegroźnych kolizji.

Więcej…

Pijany spowodował kolizję i uciekł

Przed sądem stanie 47-latek, który mając ponad 3 promile prowadził osobowego volkswagena. Wyprzedzając kilka aut jednocześnie doprowadził do kolizji i odjechał z miejsca zdarzenia.

Więcej…

Dużo szybkich, jeden pijany

W piątek policjanci w powiecie zatrzymali 18 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość. W weekend dzięki reakcji świadka zatrzymany zaś został kierowca, który miał 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Więcej…

Nie był w stanie jechać prosto

W piątek po godzinie 18 w Żytkiejmach uwagę policjantów zwrócił 54-letni mężczyzna, który miał problem z jazdą rowerem na wprost. Mundurowi zatrzymali go i zbadali jego stan trzeźwości.

Więcej…

Banie Mazurskie

Opowiadanie przeczytała dzieciom sekretarz gminy

10 maja w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom" Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich zaprosiła do głośnego czytania sekretarz gminy Barbarę Woźniak.

Więcej…

Święto strażaków w Baniach Mazurskich

4 maja, w dniu wspomnienia w Kościele katolickim św. Floriana, przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka. Druhowie jednostek OSP położonych na terenie gminy Banie Mazurskie świętowali już dziś.

Więcej…

Jedno jest niebo dla wszystkich

30 kwietnia w auli Gminnego Ośrodka Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich odbył się koncert ph.”Jedno jest niebo dla wszystkich”. Wydarzenie zgromadziło liczna grupę mieszkańców oraz osób przyjezdnych z Ukrainy.

Więcej…

Gmina kupiła nowy ciągnik

Od 27 kwietnia flota pojazdów gminy Banie Mazurskie jest bogatsza o kolejna maszynę. Fabrycznie nowy ciągnik rolniczy marki Deutz-Fahr, bo o nim mowa, został zakupiony za kwotę blisko 330 tysięcy złotych.

Więcej…

"Kredyt' w teatrze przy stoliku

26 kwietnia Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich gościła olsztyńskich aktorów z Teatru im. Stefana Jaracza. Paweł Parczewski i Marcin Kiszluk zaprezentowali znakomitą komedię autorstwa katalońskiego pisarza Jordi Galcerana pt. "Kredyt".

Więcej…

GOKiP zaprasza na spotkanie integracyjne

GOKiP w Baniach Mazurskich zaprasza 30 kwietnia o godzinie 15:00 mieszkańców oraz osoby z Ukrainy przebywające na terenie gminy Banie Mazurskie na polsko-ukraińskie spotkanie integracyjne.

Więcej…

Wręczenie nagród w konkursie "Ptaki - cudaki"

26 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury i Promocji w Baniach Mazurskich, odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego ph. "Ptaki - cudaki".

Więcej…

Poznali życie Marii Grzegorzewskiej

21 kwietnia zorganizowane zostały warsztaty dla klas 6-8 ze Szkoły Podstawowej w Lisach. Dzięki pani Monice Sawickiej-Kacprzak podczas zajęć młodzież poznała Marię Grzegorzewską - jej dzieciństwo, młodość i pracę zawodową, a także jej spuściznę.

Więcej…

Kwietniowe spotkanie dyskusyjnego klubu książki

22 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich. Panie rozmawiały o książce Khaleda Hosseiniego pt. "Chłopiec z latawcem".

Więcej…

Warsztaty pod hasłem "Kajtusiowe opowieści"

Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich rozpoczęła realizację projektu "Czytam, recytuję z językiem ojczystym fantazjuję". Pierwszym działaniem były „Warsztaty biograficzno-historyczno-literackie", zrealizowane w 3 boksach tematycznych.

Więcej…

z życia placówek oświatowych

Uczniowie z SP2 w bibliotece

Bibliotekę Publiczną w Gołdapi odwiedzili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Drugoklasiści wzięli udział w zajęciach pt. „Droga książki od autora do czytelnika”, zaś trzecioklasiści wzięli udział w lekcji programowania.

Więcej…

Skąd się biorą produkty ekologiczne

Wszystkie grupy 5-latków z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Gołdapi uczestniczyły w ogólnopolskim programie edukacyjnym "Skąd się biorą produkty ekologiczne?".

Więcej…

Czyste powietrze wokół nas

Dzięki programom edukacyjnym wśród dzieci kształtowane są prawidłowe postawy zdrowotne, dlatego przedszkolaki z grup 5- i 4-latków z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Gołdapi uczestniczyły w zajęciach w ramach programu „Czyste powietrze wokół nas”.

Więcej…

Dzień życzliwości w SP3 w Gołdapi

12 maja w Szkole Podstawowej nr 3 w Gołdapi obchodziliśmy „dzień życzliwości”. Klasy wykonały łańcuchy życzliwości, a najdłuższy mierzył 347,15m.

Więcej…

Drugie życie śmieci

W Szkole Podstawowej nr 5 w Gołdapi został też zorganizowany konkurs ekologiczny "Drugie życie śmieci". Zwycięzcami zostali Michał Niestieruk i Adam Dębowski.

Więcej…

Międzynarodowy Dzień Zdrowia Roślin

Z okazji Międzynarodowego Dnia Zdrowia Roślin, pięciolatki „C” z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Gołdapi wybrały się na zajęcia przyrodnicze do gołdapskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Olsztynie.

Więcej…

Warsztat plastyczny w 2B

Biedronka siedmiokropka była tematem zajęć, które 10 maja przeprowadziła w Szkole Podstawowej nr 5 w Gołdapi w klasie 2B Renata Wójcik.

Więcej…

Uczniowie z Boćwinki poznawali Trójmiasto

W dniach od 4 do 6 maja uczniowie Szkoły Podstawowej w Boćwince uczestniczyli w wycieczce do Trójmiasta.

Więcej…

Wizyta w straży pożarnej

6 i 11 maja dzieci z zerówek Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi odwiedziły Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi.

Więcej…

Jarosław Waszkiewicz finalistą matematycznego konkursu

Uczeń 8 klasy Szkoły Podstawowej w Boćwince Jarosław Waszkiewicz uzyskał tytuł finalisty Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

Więcej…

„Sprawny w zawodzie 2022” - finał konkursu

W bieżącym tygodniu w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Gołdapi odbywa się finał ogólnopolskiego konkursu „Sprawny w zawodzie 2022”. Bierze w nim udział 16 zespołów z placówek OHP ze wszystkich województw w Polsce.

Więcej…

Uroczysty apel z okazji święta Konstytucji 3 maja

29 kwietnia w szkole w Boćwince odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Więcej…

Urząd Miejski w Gołdapi informuje

Obowiązek wnoszenia opłat za groby ziemne

Urząd Miejski w Gołdapi przypomina o obowiązku wnoszenia opłat za groby ziemne na terenie cmentarzy komunalnych w Gołdapi oraz Grabowie.

Więcej…

Pamiętajcie o konsultacjach w sprawie budżetu obywatelskiego

Urząd Miejski w Gołdapi zachęca do udziału w konsultacjach społecznych dotyczących kształtu kolejnej edycji budżetu obywatelskiego gminy Gołdap.

Więcej…

Zareklamuj się na Festiwalu Cittaslow

W związku z przygotowaniami gminy Gołdap do wyjazdu na XIII Festiwal Miast Cittaslow, Urząd Miejski w Gołdapi  zaprasza zainteresowane podmioty do przekazywania materiałów promocyjnych.

Więcej…

Apel z okazji Dnia Strażaka

Urząd Miejski w Gołdapi informuje, że burmistrz Gołdapi Tomasz Luto wraz z przewodniczącym rady miejskiej Wojciechem Hołdyńskim wzięli udział w uroczystym apelu z okazji Dnia Strażaka.

Więcej…

Finał województwa w piłce siatkowej

Urząd Miejski w Gołdapi informuje, ze dziś w hali sportowo-widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gołdapi odbył się finał wojewódzki rozgrywek Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w piłce siatkowej.

Więcej…

Inwestycje na terenach wiejskich w ramach budżetu obywatelskiego

Urząd Miejski w Gołdapi informuje, że przed nami 7 edycja budżetu obywatelskiego gminy Gołdap. Przez ostatnie 5 lat na terenach wiejskich zrealizowano szereg inwestycji, na które zagłosowali mieszkańcy gminy.

Więcej…

Nabór na wolne stanowisko urzędnicze

Burmistrz Gołdapi ogłosił nabór na wolne stanowisko urzędnicze ds. inwestycji i spraw komunalnych.

Więcej…

Zapraszamy

Urząd Miejski w Gołdapi przypomina, że już jutro w kinie Kultura w Gołdapi odbędzie się spotkanie autorskie z Lechem Dyblikiem, a 29 maja świętowany będzie  Dzień Dziecka.

Więcej…

Ważny komunikat ws. dostępności USC

Urząd Miejski w Gołdapi informuje, że ze względu na awarię aplikacji "Źródło" w dniu dzisiejszym nie można załatwić spraw z zakresu Urzędu Stanu Cywilnego, ewidencji ludności i dowodów osobistych.

Więcej…

Dbamy o zielone płuca Gołdapi

Urząd Miejski w Gołdapi informuje, że tereny miejskie i wiejskie naszej gminy każdego roku zyskują nową roślinną szatę. Przykłady to ul. Stadionowa, pl. Zwycięstwa czy ul. Wojska Polskiego. Sukcesem była odbudowa w 2018 roku bariery zieleni wykonanej z drzew na odcinku obwodnicy Gołdapi, zniszczonej po pożarze, w którym spłonęło ponad 70 drzew.

Więcej…