Informacja w sprawie opłaty uzdrowiskowej i miejscowej

Gołdap, dn.19 lipca 2021 roku

Informacja dla właścicieli hoteli, pensjonatów, sanatoriów, pokoi gościnnych, kwater prywatnych, miejsc noclegowych, pól namiotowych i innych, świadczących usługi na terenie Gminy Gołdap na podstawie ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych.

Informujemy, że na terenie Gminy obowiązują uchwały w sprawie opłaty uzdrowiskowej oraz opłaty miejscowej. Zgodnie z poniżej podanymi aktami prawa miejscowego obowiązującymi na rok 2021 na terenie Gminy Gołdap obowiązuje pobór opłaty miejscowej i uzdrowiskowej. Podmioty wyznaczone do inkasa mają obowiązek „bycia inkasentem”.

Inkasentem jest każdy właściciel, dzierżawca lub inny posiadacz obiektu, w którym wykonywane są usługi hotelarskie, czyli krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych. Inkasenci są zobowiązani do wyznaczenia osób, a także zgłoszenia właściwemu miejscowo organowi podatkowemu imion, nazwisk i adresów tych osób, do obowiązków których będzie należało obliczanie i pobieranie podatków oraz terminowe wpłacanie organowi podatkowemu pobranych kwot. Zgłoszenia należy dokonać w terminie wyznaczonym do dokonania pierwszej wpłaty, a w razie zmiany osoby wyznaczonej - w terminie 14 dni od dnia, w którym wyznaczono inną osobę.

Opłata uzdrowiskowa jest pobierana przez inkasenta od osób fizycznych przebywających dłużej niż jedną dobę w celach zdrowotnych, wypoczynkowych, szkoleniowych lub turystycznych, na terenie miasta Gołdap. Opłatę uzdrowiskową pobiera się za każdą rozpoczętą dobę pobytu.

Opłata miejscowa jest pobierana przez inkasenta od osób fizycznych przebywających dłużej niż jedną dobę w celach wypoczynkowych, szkoleniowych lub turystycznych, na terenie miejscowości: Babki, Żelazki, Barkowo, Bitkowo, Dunajek, Dunajek Mały, Dzięgiele, Galwiecie, Kołkowo, Główka, Boćwinka, Boćwiński Młyn, Okrasin, Dąbie, Kalniszki, Górne, Regiele, Grabowo, Jabłońskie, Włosty, Rostek, Jany, Osieki, Jeziorki Wielkie, Jeziorki Małe, Gieraliszki, Zielonka, Juchnajcie, Sokoły, Konikowo, Kośmidry, Kowalki, Kozaki, Wrotkowo, Janowo, Jabramowo, Tatary, Łobody, Grygieliszki, Marcinowo, Wronki Wielkie, Błażejewo, Nasuty, Kamionki, Rudzie, Osowo, Pietraszki, Mażucie, Użbale, Pogorzel, Rożyńsk Wielki, Rożyńsk Mały, Nowa Boćwinka, Siedlisko, Skocze, Suczki, Pietrasze, Zatyki, Wilkasy.

Opłata miejscowa jest pobierana na podstawie kwitariusza przychodowego, który bezpłatnie można pobrać w kasie Urzędu Miejskiego w Gołdapi (parter). Kwitariusz jako druk ścisłego zarachowania po jego zakończeniu i rozliczeniu podlega wymianie na nowy.

Pobrane kwoty opłaty uzdrowiskowej i miejscowej należy wpłacić do kasy Urzędu Miejskiego w Gołdapi lub na rachunek bankowy nr: 38 1020 4724 0000 3002 0007 5929 w terminie odpowiednio:

  • opłata uzdrowiskowa : do 15 dnia miesiąca, za miesiąc poprzedni,
  • opłata miejscowa: do 5 dnia miesiąca, za miesiąc poprzedni.

Za pobieranie opłaty uzdrowiskowej i miejscowej inkasent otrzymuje wynagrodzenie prowizyjne w wysokości 10% sumy zainkasowanej kwoty.

Wprowadza się obowiązek prowadzenia przez inkasentów opłaty miejscowej ewidencji osób, o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, zobowiązanych do uiszczania opłaty miejscowej oraz określa szczegółowy zakres danych zawartych w ewidencji uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowego poboru opłaty miejscowej.

I. Ewidencja powinna zawierać:

1) imię i nazwisko oraz adres zamieszkania osoby zobowiązanej do uiszczenia opłaty,
2) datę rozpoczęcia pobytu oraz datę zakończenia pobytu,
3) liczbę dni, za które opłata jest pobierana,
4) właściwą stawkę opłaty za każdą dobę pobytu,
5) łączną kwotę opłaty miejscowej pobraną za cały okres pobytu od danej osoby.

 

Podstawa prawna:

  1.  Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych z dnia (t.j Dz. U. 2019 r., poz. 1170 ze zm.).

Akt prawa miejscowego opłaty uzdrowiskowej:

  1. Uchwała Nr XIV/112/2015 Rady Miejskiej w Gołdapi z dnia 30 listopada 2015 roku w sprawie wprowadzenia zarządzenia poboru opłaty uzdrowiskowej w drodze inkasa oraz określenia inkasentów i wysokości wynagrodzenia za inkaso.
  2. Uchwała Nr XXVIII/233/2020 Rady Miejskiej w Gołdapi z dnia 27 października 2020 roku zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia opłaty uzdrowiskowej w miejscowości Gołdap oraz określenia wysokości dziennych stawek opłaty uzdrowiskowej, w sprawie wprowadzenia opłaty miejscowej, ustalenia jej stawki, zarządzenia poboru

Akt prawa miejscowego opłaty miejscowej:

  1. Uchwała Nr XVIII/154/2019 Rady Miejskiej w Gołdapi z dnia 30 grudnia 2019 roku w sprawie wprowadzenia opłaty miejscowej, ustalenia jej stawki, zarządzenia poboru w drodze inkasa, określenia terminów płatności i wysokości wynagrodzenia za inkaso.
  2. Uchwała Nr XXVIII/231/2020 Rady Miejskiej w Gołdapi z dnia 27 października 2020 roku zmieniająca uchwałę w sprawie wprowadzenia opłaty miejscowej, ustalenia jej stawki, zarządzenia poboru w drodze inkasa, określenia terminów płatności i wysokości wynagrodzenia za inkaso.

 

Osoba do kontaktu:
Aneta Wielgus
tel. 87 615 60 43,
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Urząd Miejski w GołdapiOpublikowano na zlecenie Urzędu Miejskiego w Gołdapi.
Redakcja GOLDAP.INFO nie ponosi odpowiedzialności za formę i treść powyższej informacji.

 

 


Wyszukiwarka

YOUTUBE

YOUTUBE (AUDIO)

Czytaj też:

Lipowa, 1 Maja i Jeziorowa do remontu

Powiat gołdapski złożył wniosek o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład inwestycji polegającej na modernizacji ulic: 1 Maja, Lipowej i Jeziorowej w Gołdapi. Szacunkowa wartość inwestycji to 10 milionów złotych. Dotacja, jaką można uzyskać to 95%.

Więcej…

Delegacja z ambasady USA w Gołdapi

W ubiegłym tygodniu delegacja z ambasady USA była z wizytą w Placówce Straży Granicznej w Gołdapi.

Więcej…

Czy oddział dziecięcy wkrótce zostanie zamknięty?

Czy w gołdapskim szpitalu po oddziale wewnętrznym oddział dziecięcy będzie kolejnym, który zostanie zamknięty? Dużo na to wskazuje. Powodem jest znikome jego obłożenie i co za tym idzie duże straty finansowe, jakie co miesiąc generuje.

Więcej…

ETZT w gminie Banie Mazurskie

Gmina Banie Mazurskie po raz kolejny przystąpiła do organizacji kampanii na rzecz Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Więcej…

Czas najwyższy posprzątać materiały wyborcze

Po każdych wyborach, czy to ogólnopolskich, czy lokalnych, część komitetów wyborczych ma problem z usunięciem swoich plakatów z przestrzeni publicznej. Po ostatnich wyborach uzupełniających do rady miejskiej w Gołdapi również.

Więcej…

Akcja krwiodawcza w Baniach Maz. - nowy termin

Ochotnicza Straż Pożarna w Surminach zaprasza do udziału w akcji krwiodawczej, która odbędzie się 23 września w Banku Spółdzielczym w Baniach Mazurskich.

Więcej…

Zaszczepiło się tylko kilka osób

Podczas gminnych dożynek w Baniach Mazurskich chętni mogli zaszczepić się przeciw covid-19. Większego zainteresowania jednak nie było.

Więcej…

Rowerzysta wydmuchał 1,8 promila

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Baniach Mazurskich zatrzymali pijanego rowerzystę. Mężczyzna wracał zygzakiem do domu. W kieszeniach wiózł jeszcze piwa i wódkę.

Więcej…

Najwięcej cudzoziemców nielegalnie pracowało na budowach

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od 1 stycznia do 31 sierpnia br. wszczęli blisko 140 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Najwięcej, bo aż 33% pracowało nielegalnie w powiecie olsztyńskim, 16% w nidzickim, 14% w ełckim, po 8% w powiatach działdowskim i gołdapskim.

Więcej…

W Olecku powstanie nowa siedziba policji

Budynek odpowiadający wymaganiom lokalnej społeczności, poprawione warunki pracy i służby policjantów oraz zastosowane najnowsze rozwiązania technologiczne – to wszystko ma cechować nowy budynek Komendy Powiatowej Policji w Olecku. Wkład w jej powstanie mają gołdapianie: były komendant powiatowy policji w Olecku Andrzej Żyliński i obecny Jerzy Kuprewicz.

Więcej…

Kolejna marihuana ujawniona przez SG

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Dubeninkach ujawnili w powiecie suwalskim 25 krzaków konopi indyjskich.

Więcej…

Odpowie za kierowanie pod wpływem alkoholu

W sobotę po godzinie 19:30 policjanci interweniowali Siedlisku. Dyżurny gołdapskiej komendy policji po przyjęciu zgłoszenia od świadka, które dotyczyło nietrzeźwego kierowcy, natychmiast wysłał tam patrol ruchu drogowego.

Więcej…

Kolizja rowerzysty i samochodu na DW650

10 września około godziny 18:00 na drodze wojewódzkiej nr 650 w pobliżu Dąbrówki Polskiej doszło do kolizji roweru i samochodu osobowego.

Więcej…

Kolizja podczas cofania

Manewr cofania nie należy do łatwych, o czym przekonał się dziś jeden z gołdapskich kierowców.

Więcej…

Gołdapianie wywalczyli pięć punktowanych miejsc

Narodowy Dzień Tenisa Stołowego w województwie warmińsko-mazurskim obchodzono oficjalnie w Olsztynie, w hali Szkoły Podstawowej nr 7. Składał się w z dwóch zasadniczych części: pokazu i zawodów.

Więcej…

Siatkarzez z SP3 rywalizowali w mistrzostwach Polski

W dniach 25-28 sierpnia w Gliwicach odbył się 27 Wielki Finał Ogólnopolskich Mistrzostw w Minisiatkówce im. Marka Kisiela o Puchar Kinder Joy of moving 2021. W wytwornym gremium prominentów siatkówki znalazł się zespół „trójek” ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi.

Więcej…

Siatkarska kariera zamiast komputera

W dniach 16-25 sierpnia zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego „Trójka” Gołdap przy Szkole Podstawowej nr 3 w Gołdapi uczestniczyli w siatkarskim obozie stacjonarnym pod hasłem „Siatkarska kariera zamiast komputera”.

Więcej…

Piłkarze na konsultacji do kadry województwa

Kacper Wiśniowski i Dominik Osiński już po raz drugi zostali zaproszeni przez Kamila Kozłowskiego (trenera kadry woj. warmińsko-mazurskiego rocznik 2008) na konsultację najlepszych zawodników z całego województwa, która odbyła się w Mrągowie.

Więcej…

VII Letni Bieg Jaćwingów na Nartorolkach

VII Letni Bieg Jaćwingów na Nartorolkach o Puchar Burmistrza Gołdapi odbył się dziś na ulicach Gołdapi. Seniorzy rywalizowali na dystansie 25,2km, juniorzy zaś na 8,4km.

Więcej…

Ultramaraton kolarski Wschód 2021

Wystartowali w Dwerniku (powiat bieszczadzki), meta znajduje się zaś w Gdańsku. Mowa o ultramaratonie kolarskim Wschód 2021. Jego trasa prowadzi przez Gołdap.

Więcej…

Akademia na obozie piłkarskim

Wzorem najlepszych szkółek piłkarskich w Polsce, w wakacje zorganizowaliśmy kolejny piłkarski obóz sportowy. Dzieci uczęszczające na zajęcia do Akademii Piłkarskiej 2017 Gołdap w tym roku wyjechały do Jastrzębiej Góry w woj. pomorskim.

Więcej…