W dniach 24 lipca - 2 sierpnia w Polsce przebywała młodzież z Givat Shmuel oraz Stade - miast partnerskich Gołdapi. Było to trzecie spotkanie, ostatnie z cyklu międzynarodowej wymiany młodzieży - edycja 2018/2019. W wakacje 2018 roku młodzież spotkała się po raz pierwszy w niemieckim Stade.

Drugie spotkanie tej samej grupy odbyło się wiosną 2019 roku w Izraelu.

Pobyt w Polsce grupa rozpoczęła od wizyty w Warszawie. Młodzież odwiedziła m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wspólnie złożono kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Z Warszawy młodzież udała się do Krakowa, gdzie zwiedziła Rynek, Stare Miasto i Kazimierz.

Bardzo dużo wzruszeń wzbudziła wizyta w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz – Birkenau. Tradycyjnie uczestnicy wymiany wspólnie złożyli wieńce pod Ścianą Śmierci.

Na koniec wizyty każda grupa przedstawiła przygotowany wcześniej program odnoszący się do tematu Holocaustu i II wojny światowej.

Po emocjonalnej wizycie przyszła chwila wytchnienia w Kopalni Soli w Wieliczce oraz Parku Rozrywki w Zatorze.

W Gołdapi młodzież uczestniczyła w spotkaniu w Urzędzie Miejskim z władzami miasta. Były podziękowania za możliwość udziału w organizowanej przez partnerskie samorządy wymianie oraz wspomnienia z wcześniejszych spotkań w Niemczech i Izraelu. Młodzież uczestniczyła również w warsztatach integracyjnych prowadzonych przez spółdzielnię socjalną ,,Dobra siła” oraz warsztatach udzielania pierwszej pomocy prowadzonych przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi. Podczas wieczoru pożegnalnego, zorganizowanego w Domu Kultury, brała udział w pokazie ognia, przygotowanym przez gołdapską grupę Flash Zone.

Organizacja pobytu w Gołdapi możliwa była dzięki współpracy z rodzicami polskich uczestników spotkania, gdyż goście z Niemiec i Izraela zakwaterowani są w domach swoich gołdapskich rówieśników. Serdecznie dziękujemy rodzicom za życzliwość, pomoc i słynną polską gościnność.

Uczestnicy wymiany edycja 2018/2019: Martyna Waraksa, Sonia Becz, Julia Zduniewicz, Daria Brzozowska, Martyna Ostrowska, Julia Leszczyńska, Artur Omilianowicz, Kacper Kudosz, Michał Kamiński, Kacper Kalita. Opiekunowie: Justyna Charkiewicz, Joanna Wołyniec.

Warto dodać, że od kilku lat inicjatywę "Na ścieżkach wspólnej historii” wspiera fundacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, która również na tegoroczne spotkanie w Polsce przyznała Gminie Gołdap dofinansowanie w kwocie 19 812,00 zł.

Dodatkowo Gmina Gołdap na wymianę organizowaną w Polsce otrzymała dotację w wysokości 4 000,00 zł od Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach "Konkursu WM dla WM. Wsparcie współpracy międzynarodowej JST w Województwie Warmińsko-Mazurskim w 2019 roku”.

Urząd Miejski w GołdapiOpublikowano na zlecenie Urzędu Miejskiego w Gołdapi.
Redakcja GOLDAP.INFO nie ponosi odpowiedzialności za formę i treść powyższej informacji.

 

 


INFORMACJA

Siedziba redakcji GOLDAP.INFO jest nieczynna do odwołania.
Nie ma możliwości osobistego zlecenia publikacji ogłoszenia lub reklamy. Ogłoszenia drobne prosimy zlecać przez internet lub SMS. W przypadku ogłoszeń na stronie głównej i innych reklam, prosimy o kontakt przez email (redakcja@goldap.info) lub telefoniczny / Viber / WhatsApp (+48 504-475-522).

 

Wyszukiwarka