GOŁDAP. 14 maja minęło 450 lat od nadania Gołdapi praw miejskich. Już zimą zaplanowaliśmy, jak na rowerach uczcimy ten jubileusz. Później nieco epidemia nam pokrzyżowała plany, jednak co się odwlecze to nie uciecze.

„Rowerowa Gołdap - 450km na 450 lat” to hasło naszego wyjazdu, który zrealizowaliśmy w dniach od 11 do 14 czerwca br. dla uczczenia 450-lecia istnienia naszego miasta. W ciągu czterech dni pokonaliśmy 450 kilometrów po północno-wschodniej Polsce. Było to dla nas duże wyzwanie, nie jesteśmy bowiem rowerowymi ultra maratończykami.
Trasę podzieliliśmy na 4 etapy:

  • 11 czerwca: Gołdap - Przerośl - Suwałki - Augustów - Goniądz - 150km
  • 12 czerwca: Goniądz - Łomża - Kolno - 125km
  • 13 czerwca: Kolno - Ruciane Nida - Mikołajki - Ryn - 85km
  • 14 czerwca: Ryn - Giżycko - Gołdap - 90km

Start zaplanowaliśmy o 6:30 spod zegara słonecznego w centrum Gołdapi. Przed wyruszeniem w trasę niespodziankę zrobił nam znany lokalny konferansjer i jednocześnie jak my rowerzysta-amator Stanisław Luty. Życzył nam szerokiej drogi i dał na nią słodkie upominki, byśmy mieli energię. W drogę ruszyliśmy piętnaście minut później w składzie: Krzysztof, Ewa, Andrzej, Barbara, Aneta, Jacek, Anna i Mariola. Zgodnie z planem Anna po przejechaniu około 40 kilometrów „odbiła” w drogę powrotną do domu, a reszta pojechała dalej. Podczas wyjazdu z miasta było chłodno i pochmurnie. Z każdym kilometrem pogoda się  poprawiała i od Suwałk było już bardzo ciepło i słonecznie. Od Białobrzegów do Goniądza jechaliśmy po szlaku Green Velo. O ile część asfaltowa jest fajna, to część żwirowa przy Biebrzy jest okropna. Droga jest szeroka, ale na całej szerokości jest głęboka tarka. Do tego brak jest drzew, by choć na chwilę się schronić przed mocno przypiekającym słońcem. Kolejny minus to brak na odcinku kilkudziesięciu kilometrów sklepu. Wie o tym dobrze obsługa jedynego chyba po drodze baru, który oprócz butelkowanych napojów i jedzenia serwuje rowerzystom schłodzoną pitną kranówkę do woli.

Drugiego dnia jechaliśmy dosyć długi kawałek „carską drogą” przez Biebrzański Park Narodowy. Bardzo fajna, asfaltowa trasa, będąca częścią szlaku Green Velo. Gdy jednak wyjechaliśmy z parku i odbiliśmy w kierunku Łomży, warunki się pogorszyły. A część chyba poboczną Green Velo, oznaczoną numerem 202, ktoś zza biurka rysował. Piaskowo-polne warunki prawie bez żadnych drzew spowodowały, że czuliśmy się jak na patelni. Gdyby nie pomarańczowe znaczki GV w środku pola to byśmy nie wiedzieli, że tu jest jakaś pełnoprawna wewnętrzna droga. Łomżę minęliśmy po północnej stronie, mieliśmy przerwę nad Narwią. Do Kolna dojechaliśmy wieczorem bardzo mocno przypaleni słońcem.

Sobotni etap był najkrótszy, ale i najniebezpieczniejszy. Poranna jazda bocznymi drogami była przyjemna i bezpieczna. Jazda po drogach wewnętrznych Nadleśnictwa Pisz - rewelacja! Część trasy wiodła niestety drogami, którymi turyści z Mazowsza jadą na Mazury odpoczywać. Wyprzedzanie przez kierowców na zakrętach, wyprzedzanie na trzeciego, w odległości od rowerów „na zapałkę”, wyprzedzanie z dużą prędkością... Czuliśmy się jak w dżungli. W Mikołajkach uznaliśmy, że zamiast jechać ulicą będzie najlepiej prowadzić rowery chodnikami. Inni piesi patrzyli jednak na nas co najmniej dziwnie. Nasze wrażenia z Mikołajek są takie, że jest to miasto nieprzyjazne rowerzystom. W telewizji mówili, że Mikołajki przeżyły najazd turystów ze stolicy. Chyba była to prawda. Po dojechaniu do Rynu mogliśmy odetchnąć. Żyjemy!

Ostatniego dnia do wycieczki dołączyła Anna (ponownie) i Zbigniew. Początkowo jechaliśmy bocznymi asfaltami, później trochę polnymi drogami, przed Prażmowem wjechaliśmy na asfalt i już po takiej nawierzchni pedałowaliśmy do Gołdapi. Niedziela była chłodna, a naszym największym przeciwnikiem był pagórkowaty już teren i momentami bardzo silny wiatr. Udało nam się tak jechać, że 450 kilometr „strzelił” około 100 metrów przed tablicą Gołdap.

Cel został osiągnięty! Nogi wytrzymały, tyłki też :)

Bardzo dziękujemy za miłe słowa, jakie do nas kierowaliście na facebooku, za doping z aut po trasie - bliżej Gołdapi też go mieliśmy. To dawało energii więcej niż cukier :)

Naszą wycieczkę „Rowerowa Gołdap - 450km na 450 lat” honorowym patronatem objął burmistrz Gołdapi. Dziękujemy.

Zapraszamy na naszą stronę internetową www.rowerowa.goldap.info oraz na naszego facebooka - www.facebook.com/rowerowagoldap. 

Rowerowa Gołdap

 

 


Czytaj też:

"Dzień Czerwonego Kapturka" w bibliotece

17 lipca Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprosiła najmłodszych do wypożyczalni dla dzieci, gdzie odbył się warsztat plastyczny z okazji zbliżającego się „Dnia Czerwonego Kapturka”.

Więcej…

Spotkanie z polską i ukraińską kulturą ludową

1 sierpnia odbędą się "Zażynki w Lisach". Przypomnieć one mają, jak nasi przodkowie rozpoczynali żniwa w Polsce i na Ukrainie. Dawniej wiązało się z tym wydarzeniem wiele tradycji, obyczajów, zabaw. 

Więcej…

"Zabij to i wyjedź z tego miasta" w MKF

28 lipca odbędzie się kolejne spotkanie małomiasteczkowego klubu filmowego.

Więcej…

Monodram „Słoń”

W miniony piątek Biblioteka Publiczna w Gołdapi zaprosiła mieszkańców do sali widowiskowej domu kultury na monodram „Słoń”.

Więcej…

Wykonawca odstąpił od umowy dot. budowy zakładu

Wykonawca powstającego w strefie uzdrowiskowej zakładu przyrodoleczniczego złożył wczoraj w Urzędzie Miejskim w Gołdapi oświadczenie o odstąpieniu od zawartej umowy z przyczyn leżących po stronie gminy (zamawiającego). Burmistrz Tomasz Luto nie chce na razie tego komentować.

Więcej…

Spotkanie z literaturą afrykańską

16 lipca w gorące popołudnie w Bibliotece Publicznej w Gołdapi odbyło się spotkanie dyskusyjnego klubu książki. Tym razem przedmiotem rozmów była książka Chinua Achebe „Wszystko rozpada się”.

Więcej…

Zdobyliśmy Tarnicę

Bieszczady powitały nas deszczem. Cóż, taka tradycja. Od 12 lipca harcerze z 2 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Aves” są na obozie w Woli Michowej.

Więcej…

Dni Gołdapi okiem policjantów

W trakcie minionego weekendu podczas Dni Gołdapi na terenie powiatu gołdapskiego policja nie odnotowała poważniejszych zdarzeń, natomiast ponownie nie popisali się kierowcy usiłujący jeździć na podwójnym gazie.

Więcej…

Zatrzymani rowerzyści z powiatu gołdapskiego

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi zatrzymali trzech rowerzystów. Dwóch było pijanych.

Więcej…

Nasiona konopi indyjskich kupiła w sklepie

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Węgorzewie na jednej z posesji w powiecie giżyckim ujawnili 37 krzaków konopi indyjskich. 80-letnia właścicielka roślin odpowie za ich uprawę.

Więcej…

Zderzenie samochodu i motocyklu

Do zderzenia motoru i samochodu doszło około kwadransa przed godziną 23 na skrzyżowaniu ul. Królewieckiej i Armii Krajowej z pl. Zwycięstwa.

Więcej…

Volkswagen na dachu, kierowcy brak

Kto kierował volkswagenem passatem, który dachował i został porzucony na przecięciu ul. Żeromskiego i drogi gruntowej biegnącej po dawnym nasypie kolejowym łączącym Gołdap z Węgorzewem, będą musieli ustalić gołdapscy policjanci.

Więcej…

Złodzieje zatrzymani na gorącym uczynku

Gołdapscy policjanci z wydziału kryminalnego podczas przeprowadzonej zasadzki przyłapali na gorącym uczynku trzech mężczyzn na próbie włamania i kradzieży różnych elementów z kopuły wiatraka na terenie elektrowni wiatrowej w Kozakach.

Więcej…

Od 23 lipca kolejna odsłona tarczy

Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, którzy ponieśli straty z powodu pandemii, będą mogli ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek oraz świadczenie postojowe.

Więcej…

Bartek Szuliński sportowcem roku w SP5

Udana współpraca Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi z Akademią Piłkarską 2017 Gołdap przyniosła kolejne efekty.

Więcej…

Tenisowe zawody w Sokółce

20 czerwca odbył się otwarty turniej tenisa stołowego o puchar burmistrza Sokółki. Gołdapianie wywalczyli kilka miejsc na podium zawodów.

Więcej…

Piłkarze na konsultacji szkoleniowej w Ostródzie

Doceniając bardzo dobrą pracę szkoleniową trenerów oraz coraz większą ilość piłkarzy i piłkarek uczęszczających na nasze zajęcia, trenerzy Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej zaprosili 3 piłkarzy Akademii Piłkarskiej 2017 Gołdap na konsultację szkoleniową w Ostródzie.

Więcej…

Ultramaraton kolarski "Pierścień Tysiąca Jezior"

Dziś i jutro odbywa się ultramaraton kolarski "Pierścień Tysiąca Jezior". Trasa liczy 610 kilometrów, a przebiega przez malownicze tereny Warmii, Mazur i Suwalszczyzny, w tym przez Gołdap.

Więcej…

Rominta pozostaje w okręgówce

GOŁDAP. Rominta Gołdap nie poradziła sobie z zespołem Pisa Primavera Barczewo w dwóch spotkaniach barażowych o IV ligę. 26 czerwca przegrała na wyjeździe 1:2, dziś na stadionie w Gołdapi uległa 0:1.

Więcej…

Piłkarze Nord-Ost z pucharem dyrektora OSiR

GOŁDAP. 27 czerwca na stadionie miejskim odbył się turniej piłki nożnej „szóstek” o puchar dyrektora OSiR. Rywalizowało 7 zespołów, zwycięzcą została drużyna Nord-Ost Gołdap.

Więcej…

Zakończenie sezonu w akademii piłkarskiej

GOŁDAP. Na sportowo zakończył się sezon w Akademii Piłkarskiej 2017 Gołdap. Jak co roku ostatni trening przed wakacjami był pojedynkiem piłkarskim pomiędzy rodzicami a dziećmi ze wszystkich grup treningowych.

Więcej…