GOŁDAP. Czterdzieści lat temu w Gołdapi odbył się po raz pierwszy Bieg Jaćwingów. W miniony weekend rozegrano 29 edycję imprezy.

Narciarze rywalizację rozpoczęli w sobotę w Lesie Kumiecie. W biegu głównym mężczyzn stylem dowolnym na 20 kilometrów wygrał Litwin Stepan Terentjew. Łącznie ukończyło go 44 uczestników, w tym 11 z powiatu gołdapskiego. W biegu głównym kobiet stylem dowolnym na 10 kilometrów pobiegły 24 panie, w tym jedna z powiatu gołdapskiego. Wygrała Magdalena Czusz z Tomaszowa Lubelskiego. Odbyły się też biegi towarzyszące na krótszych dystansach oraz bieg panów na 10km. Na liście łącznie prawie setki w nich startujących znalazły się nazwiska tylko siedmiorga uczestników z powiatu gołdapskiego.

Biegi na 20km panów i 10km pań zaliczane są do klasyfikacji amatorów Pucharu Polski PZN.

W niedzielę zawody miały się odbyć na stadionie miejskim w Gołdapi, zaplanowano biegł główny stylem klasycznym na 18 kilometrów i bieg dodatkowy na 9 kilometrów. W ostatniej chwili Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi zdecydował się jednak zmienić plany. Zawody przeniesione zostały do Lasu Kumiecie, a długości tras skróciły się odpowiednio do 14,4km i 7,2km.

Bieg na 14,4km ukończyło 52 uczestników (w tym 8 mężczyzn z powiatu gołdapskiego). Wśród panów najszybszy był Stepan Terentjew z Litwy, wśród pań Roksana Ciborowska z Jasła. Bieg na 7,2km ukończyło 37 uczestników (w tym 7 mężczyzn i 1 kobieta z powiatu gołdapskiego). Wśród panów wygrał Robert Sadowski (Gołdap), wśród pań Paulina Myszk (Kartuzy).

Organizatorem XXIX Biegu Jaćwingów był Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi.