Loading


GOŁDAP. Na starcie tegorocznej VI edycji Biegu Tropem Wilczym – Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych usytuowanego w Lesie Kumiecie spotkali się sympatycy biegów, a jednocześnie wszyscy którzy postanowili uczcić pamięć żołnierzy Polskiego Państwa Niepodległościowego. Bieg zgromadził około 50 uczestników. Na starcie uczestników przywitał dowódca 15 pplot płk dypl. Sławomir Kojło wraz ze starostą Andrzejem Ciołkiem, którzy również uczestniczyli w biegu.

Trasa biegu liczyła 1963 metry (liczba ta nawiązuje do daty śmierci ostatniego z Wyklętych Józefa Franczaka ps. Lalek) i była perfekcyjnie przygotowana przez sekcję wychowania fizycznego i sportu 15 pplot. Szef sekcji mjr Krzysztof Świętoń tegoroczną trasę wytyczył w Lesie Kumiecie. Biegowi towarzyszyła piękna, mroźna i słoneczna pogoda. Wszyscy uczestnicy biegu ukończyli zawody, a na mecie czekały na nich pamiątkowe medale. Spotkanie sportowe zakończyło się wspólnym ogniskiem, gdzie uczestnikom biegu i kibicom serwowano grochówkę, kiełbaski oraz ciepłą herbatę.

Gołdap była jednym z 333 polskich miast w których zorganizowano bieg. Odbył się on także we wszystkich polskich bazach wojskowych, w których stacjonują żołnierze odbywający służbę w polskich kontyngentach wojskowych oraz w 8 zagranicznych miastach.
Szóstej edycji wydarzenia "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" patronują żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim: Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibior, Dionizy Sosnowski i Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki, których podobizny widniały na koszulkach uczestników imprezy. Głównym celem wydarzenia jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród Polaków, niezależnie od wieku.

Pierwsza edycja biegu, zorganizowana w 2013 roku przez grupę pasjonatów i działaczy społecznych w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego, miała charakter surwiwalowy. Wzięło w nim udział 50 uczestników. Rok później bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony do Parku Skaryszewskiego w Warszawie. Wówczas zgromadził 1500 biegaczy. Od 2015 roku bieg ma charakter ogólnopolski. Partnerem edukacyjnym imprezy jest Instytut Pamięci Narodowej, a partnerem medialnym m.in. Polska Agencja Prasowa. W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

mjr Grzegorz Łapiński


fot. Tomasz Witkowski, Kamil Mazurkiewicz

 

 

Dodaj komentarz

Zanim dodasz komentarz, przeczytaj regulamin.
Złote zasady dobrego komentowania:
  • Komentarz powinien dotyczyć treści artykułu.
  • Komentarz nie musi być długi. Wystarczy, że napiszesz kilka szczerych, przemyślanych zdań.
  • Dobry komentarz powinien być konkretny. Komentarz typu „Super", „Extra" jest komentarzem, z którego nic nie wynika. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nic nie wnosi do dyskusji.
  • Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalisz, wskaż konkretnie, co nam się podoba. To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.
  • Nie bój się pisać, że coś ci się nie podoba. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba jednak trzymać się pewnych zasad. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę.Krytykując czyjąś pracę nie ulegaj emocjom, nie używaj obraźliwych słów i zwrotów.
  • Przestrzegaj regulaminu dodawania komentarzy, bądź zawsze kulturalny – to podstawa.
  • Pisz takie komentarze, jakie sam chciałbyś otrzymywać!