W maju uczniowie klas IIb i IIc ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Gołdapi uczestniczyli w wycieczce do Wigierskiego Parku Narodowego. Konkretnie zwiedzali Muzeum Wigier w Starym Folwarku.
Na początku młodzi słuchacze poznali sylwetkę patrona Muzeum Wigier - Alfreda Lityńskiego. Następnie wysłuchali: zagadnień związanych z epoką lodowcową i kształtowaniem krajobrazu, zagadnień związanych ze zmianami klimatycznymi i globalnym ociepleniem, wiadomości na temat właściwości i znaczenia wody w przyrodzie oraz informacji o właściwościach jeziora Wigry Pracownicy muzeum przedstawili informacje na temat całego parku, a potem skupili się na poszczególnych elementach. Odbyła się prelekcja, podczas której uczniowie poznali wszystkie informacje na temat bobrów. Otrzymali karty pracy, na których wykonali kilka ciekawych zadań dotyczących tych zwierząt. Dzieci poradziły sobie doskonale z odpowiedziami.
Wewnątrz muzeum można było podziwiać wiele makiet i gablot dotyczących geologii terenu, ale też eksponaty przedstawiające organizmy zamieszkujące tereny Wigier. Znajdują się tam wypchane zwierzęta: od ryb, poprzez ptaki, aż do ssaków. Jedną z ciekawszych atrakcji była możliwość obejrzenia pradawnej, wykonanej ręcznie łodzi, która została wydobyta z dna jeziora. Dzieci uczestniczyły również w zadaniach praktycznych - oglądały preparaty przez mikroskop, przyglądały się przyrodzie przez peryskop atrapy łodzi podwodnej.
Wycieczka ta wiązała się przede wszystkim z możliwością poznania przez dzieci historii tak bliskich nam terenów Suwalszczyzny. W opowieści o „mieszkańcach" wigierskich wód, wplecione zostały również historie ludzi mieszkających na tych terenach - ich sposób życia, codzienne zajęcia, zawody mieszkańców wsi oraz przykłady rzemieślnictwa ludowego. Była to bardzo ciekawa i pouczająca wyprawa.
Beata Galińska
więcej zdjęć na www.facebook.com/GOLDAP.INFO












W Szkole Podstawowej w Boćwince wyjątkowy czas Bożego Narodzenia został uczczony w sposób niecodzienny i głęboko poruszający serca wszystkich zgromadzonych.
W Przedszkolu Samorządowym nr 1 w Gołdapi dzieci z grup 5-latków B i C spotkały się dziś z pisarką Urszulą Raubą.
W Szkole Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi grudzień upłynął pod znakiem twórczości Czesława Miłosza - wybitnego polskiego poety, laureata Nagrody Nobla.
Uczniowie klas 5b, 6b oraz 8b Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich w Gołdapi uczestniczyli w tegorocznej edycji projektu "Lekcje o finansach".
10 grudnia przedszkolaki z Grabowa wyruszyły na poszukiwania świętego mikołaja. Ich wędrówka zaprowadziła je do rancza w Sobolach, gdzie czekała wyjątkowa niespodzianka - spotkanie z samym mikołajem.
Od początku grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich intensywnie pracowali nad inicjatywą poświęconą życiu i twórczości Czesława Miłosza, jednego z patronów szkoły.
W przedszkolu w Szkole Podstawowej im. M. Kajki w Grabowie dzieli miały okazję poznać bliżej zawód policjanta. O kulisach tej pracy opowiadał tata jednego z przedszkolaków.
8 grudnia w Przedszkolu Samorządowym nr 1 w Gołdapi odbyły się wyjątkowe mikołajki. Tego dnia przedszkole odwiedził mikołaj wraz z elfem.
W piątek uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Noblistów Polskich świętowali mikołajki. Tego dnia naszych uczniów odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość - święty mikołaj.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Boćwince znowu razem z Fundacją "Gdy liczy się czas" pomagają dzieciom chorym onkologicznie.